Cuda architektoniczne

Reichstag

8 kwietnia 2022 0 komentarzy

Widok frontu gmachu niemieckiego parlamentu

Reichstag to siedziba niemieckiego parlamentu. Monumentalny budynek znajduje się w Berlinie. Ten gmach o powierzchni ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych wybudowano w 1894 roku. To właśnie z jego balkonu w 1918 roku proklamowano Republikę Niemiecką. To wręcz ikoniczna budowla, którą z pewnością warto zobaczyć, jeśli tylko znajdziemy się w okolicy.

Trudna przeszłość

Podczas pożaru, który wybuchł w lutym 1933 roku, Reichstag został częściowo zniszczony. O podłożenie ognia posądzono komunistów, którzy uważali gmach za ważny symbol i jeden z kluczowych budynków. W efekcie popadł on w zapomnienie na wiele lat. Odbudowę zarządzono dopiero w roku 1961 i potrwała aż do 1973. Misję całkowitego odnowienia powierzono Paulowi Baumgartenowi, architektowi, który był zwycięzcą konkursu na właśnie taki projekt.

Nowsza historia

W roku 1994, już po zjednoczeniu Niemiec, Reichstag został zmodernizowany. Za prace odpowiadał tym razem architekt brytyjski, sir Norman Foster. Był to ważny moment dla budynku, ponieważ zmienił się niemal całkowicie. Można powiedzieć, że z dawnego wizerunku pozostała jedynie fasada i napis “Narodowi niemieckiemu”. Reichstag całkowicie odnowiono, a szczyt budowli stanowi obecnie masywna, stalowo-szklana kopuła o średnicy 40 metrów i wysokości 23 metrów. Na stworzenie jej konstrukcji poświęcono około 800 ton stali.

Wnętrze budynku

W środku kopuły umieszczono ścięty odwrócony stożek, czyli “light sculptor”. Jego powierzchnię pokrywa 360 luster ustawionych pod odpowiednim kątem. Zwieńczeniem konstrukcji stalowej kopuły jest otwór świetlika. Sam budynek ma 6 kondygnacji. Na najniższym piętrze znajdują się przede wszystkim pomieszczenia urzędowe. Poziom drugi to gabinet prezydenta oraz siedziba Rady Ministrów. Na kolejnym znajdują się sale zebrań partii. natomiast ponad tymi piętrami znajduje się taras, z którego publiczność może śledzić wydarzenia w Sali Deputowanych. Na najwyższym poziomie znajduje się także restauracja.

Można się także dostać na dach budowli. Jeśli chcemy to zrobić, do wyboru mamy windę albo wersję widokową – prowadzącą chodnikami o 230 metrach długości. Podczas tej drogi można przez szybę oglądać salę obrad. Reichstag to nowoczesny gmach, pełen ciekawych rozwiązań. Wspomniany wcześniej odwrócony stożek to tak naprawdę część systemu naturalnej wentylacji. W celu pozyskiwania energii zainstalowano z kolei 300 metrów kwadratowych paneli słonecznych. Jest ona następnie wykorzystywana głównie do ogrzewania budynku. Co ciekawe, rozwiązanie praktycznie nie emituje dwutlenku węgla. System ogrzewania wykorzystuje ciepło z wnętrza ziemi, a konkretnie z wód gruntowych płynących 300 metrów poniżej.

Reichstag to niewątpliwie bardzo ważny i atrakcyjny punkt na mapie turystycznej Berlina. Codziennie jest odwiedzany przez około 8000 tysięcy turystów. Warto zauważyć, że tę potężną budowlę może odwiedzić każdy – wstęp jest bezpłatny. Z pewnością warto z tego skorzystać.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Berlinieciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Niemczech

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *