Cuda architektoniczne

Zamek Himeji

22 kwietnia 2022 0 komentarzy

Widok na Zamek Himeji w Japonii

Zamek Himeji, zwany także Zamkiem Białej Czapli, to jeden z najznakomitszych przykładów japońskiej architektury zamkowej. Pierwotna wersja budynku powstała w latach 1333-1346, doczekał się on jednak wielu przeróbek. Głównymi budulcami wykorzystanymi podczas budowy były drewno i kamień, uzupełnione tynkiem i płytkami. Wysokość zamku to 46,4 metra, natomiast zajmowaną powierzchnia to 107 ha. Architektem odpowiadającym za projekt i realizację był Ikeda Terumasa.

Budowa i historia zabytku

Shirasagi Castle jest niewątpliwie zamkiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że całość kompleksu obejmuje aż 83 budynki. Zostały one ponadto wyposażone w nowoczesne jak na tamte czasy systemy obronne i ochronne. Aż 74 z tych budynków uznawane są za istotne dobra japońskiej kultury. Wśród nich znajduje się kilkanaście wieżyczek, korytarzy oraz ziemne mury obronne. Systemy ochronne pochodzą jeszcze z czasów szogunatu.

Pierwotnie kompleks budowli otaczały mury z aż 84 bramami. Dzisiaj wprawdzie tylko 21 z nich pozostało nienaruszonych. Niemniej jednak zwiedzanie zamku to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii. Dotarcie do środka budowli nie jest łatwe, ponieważ prowadzi tam skomplikowany labirynt ścieżek w kształcie przypominających figury geometryczne. Oczywiście miało to związek z funkcjami obronnymi zamku. Chodziło o to, by łucznicy broniący twierdzy mogli łatwo namierzyć atakujących i eliminować ich z dystansu. Rozbudowany kompleks zamkowy otaczały także aż trzy fosy, przy czym obecnie jedna z nich jest już zakopana.

W czasie swojej historii zamek zmieniał zarówno kształt, jak i nazwę. Początkowo zbudowano tu fort, który zdemontowano i przebudowano w 1346 roku. Tak powstał zamek Himejama. Nazwę Himeji, która jest stosowana do dziś, nadano natomiast dwieście lat później. Na tym jednak nie koniec zmian. W roku 1581 postanowiono znacznie przebudować konstrukcję. Architekt Toyotomi Hideyoshi dodał wówczas do kompleksu między innymi trzypiętrową twierdzę. Kolejne prace miały miejsce w latach 1601-1609, kiedy to Ikeda Terumasa zbudował zamek od nowa, w efekcie czego powstał ogromny kompleks zamkowy. Z kolei Honda Tadamasa uzupełniła go o kolejne elementy w latach 1617-1618. Obok budynków znajduje się także japoński ogród Koko-en Garden, utworzony w 1992 roku.

Szczęśliwy zamek

Co ciekawe, turyści mogą oglądać Zamek Himeji takim, jaki był przed laty – nie licząc oczywiście architektonicznych przeróbek. Podczas swojej historii nie uległ on ani żadnym naturalnym katastrofom, ani też destrukcyjnym zapędom człowieka. Przetrwał zarówno wielkie trzęsienie ziemi z roku 1995 w Hanshin, jak i bombardowanie miasta w czasie II Wojny Światowej. Możliwe, że ma to związek z miejscem, które wybrano dla tej budowli. Wzgórze, na który powstał zamek, było bowiem wcześniej uważane za święte i znajdowało się tam sanktuarium. Jak się okazało, wszelkie dotychczasowe niefortunne koleje losu omijały omawiany zamek.

To arcydzieło japońskiej architektury zamkowej pełne jest wdzięku i elegancji, co sprawia, że zamek jest chętnie odwiedzany przez turystów. Został uznany za skarb narodowy Japonii w 1931, a w 1993 trafił również na listę zabytków UNESCO.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: architektura warownaciekawe budynki w Japonii

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *