Cuda architektoniczne

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

24 marca 2022 0 komentarzy

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie to jedna z najpiękniejszych cerkwi znajdujących się na Ukrainie. Sobór Sofijski, który jest drugą nazwą tego przepięknego zabytku, znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Wybudowany został w 1011 roku. Dziś pełni funkcję ukraińskiego muzeum państwowego.

Pierwsze wzmianki o świątyni znajdującej się w miejscu dzisiejszego soboru pochodzą z końca X wieku. Cerkiew ta jest najstarszą ruską świątynią, która przetrwała do czasów współczesnych. Łączy w sobie minione czasy i ich wielokulturowość oraz wspaniałe architektoniczne style na przestrzeni lat. Kijowska świątynia przez długi czas służyła również jako nekropolia. Była rodowym książęcym grobowcem. Do dziś znajdują się w niej szczątki wielu rządzących Rusią władców.

Sobór Mądrości Bożej został wybudowany na zlecenie Jarosława Mądrego, na cześć zwycięstwa nad ludem Pieczyngów. Zaraz po wybudowaniu, była to wielka budowla posiadającą 13 głów. W czasach renesansu dobudowano kolejne sześć. Sobór sofijski był wznoszony tak, aby architektura była w zupełnej harmonii z planowanym wystrojem świątyni. Centralna kopuła i główny ołtarz zostały ozdobione mozaikami. Na kolumnach i niszach fasadowych widniały freski. Efektem zwieńczającym wystrój wewnętrzny była podłoga, którą wykorzystano pod mozaikę.

Konstrukcja soboru postawiona jest na czterech głównych ścianach rdzeniowych. Dwanaście słupów krzyżowych dzieli wnętrze cerkwi na pięć nefów. Na przecięciu nefów położonych wzdłuż i w poprzek budowli znajduje się główna kopuła, której najważniejszym zadaniem jest oświetlenie środkową część świątyni. W XVIII wieku nad piętrowymi galeriami nadbudowano kolejne piętra z kopułami i założono na nich otwarte łuki, które przede wszystkim pełniły funkcje estetyczno – wizualne. W środku, w ścianach cerkwi wykuto poszerzone okna, a na miejscu pierwotnego wejścia zrobiony wielki łuk. Niestety dzisiejszych czasów nie doczekał dwupiętrowy potrójny łuk zachodni i pamiętające starożytność schody, które się na nim znajdowały. Z tego właśnie powodu środkowa przestrzeń pod kopułą, która kiedyś miała kształt krzyża z równymi końcówkami, zmieniła swój wygląd. Warto nadmienić, że do końca średniowiecza sobór był nieotynkowany.

Po wielu grabieżach w XVII wieku zdecydowano o renowacji świątyni. Górna część budowli została zrekonstruowana na styl włoski, który w czasach renesansu był najczęściej stosowanym stylem w Europie. Rzymski architekt Octaviano Mancini, który zaprojektował nowy plan soboru, posłużył się również w swej pracy ukraińskim stylem barokowym, tak aby zachować regionalne tradycyjne wzorce. Bizantyjskie wnętrze pozostało nienaruszone. Zachowano cały jego splendor, który można podziwiać także teraz. Prace renowacyjne prowadzono do pierwszej połowy XVIII wieku. Od tego czasu Sobór Sofijski w Kijowie nie zmienił swojego wyglądu.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Kijowieciekawe budynki w Ukrainie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *