Cuda architektoniczne

Central Plaza (Hong Kong)

12 lipca 2022 0 komentarzy

Panorama Hong Kongu z drapaczami chmur

Central Plaza w Hong Kongu to jeden z dziesięciu najwyższych drapaczy chmur na świecie. Powstał w 1992 roku w dzielnicy Wan Chai. Powierzchnia, na której został wzniesiony wynosi 7 230 m2. W latach 1992-1996 Central Plaza był uważany za najwyższy budynek w Azji, sięgający 374 m wysokości. Przewyższa go jedynie mierzący 420 m Two International Finance Centre. Wieżowiec został zaprojektowany przez firmę architektoniczną DLN Architects z Hong Kongu.

Nowoczesny wieżowiec

Central Plaza posiada 78 pięter. Mieszczą się w nim biura. Został zbudowany wokół rusztowań wykonanych częściowo z pni bambusa, znanego ze swojej wytrzymałości i lekkości. Był najwyższą budowlą z żelbetu na świecie. Materiały wykorzystane do budowy wieżowca to głównie aluminium i szkło.

Na szczycie wieżowca znajduje się neonowy zegar, który zmienia kolory, co 15 minut. Na czubku masztu o 102 m wysokości, zainstalowany jest wiatromierz, który wznosi się 378 m n.p.m. Powierzchnia biurowa wynosi 172,798 m2. Piętra mają po 360 cm wysokości. Budynek posiada 39 wind i 3 kondygnacje podziemne. Postawa wieżowca i każde piętro przyjęły kształt trójkąta. Obiekt został zaprojektowany na planie trójkąta, w taki sposób, aby 20 % więcej biur miało widok z okien na zatokę i port. Z pozostałych okien widać góry oraz miasto. Dla całkowitego zagospodarowania przestrzeni projektanci przekształcili wewnętrzną powierzchnię podłogi, odcinając rogi trójkąta. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia są funkcjonalne.

Wieżowiec składa się z 3 zasadniczych części:

  • Wysoka baza (30,5 m) – znajduje się tu wejście główne oraz miejsca publiczne;
  • Środkowa część wieży (235,4 m) – zawiera 57 pięter biurowych, obserwatorium, 6 pięter z urządzeniami mechanicznymi;
  • Wieża (102 m) – część wieży jest schowana wewnątrz obiektu.

Wnętrze budynku

Parter budowli tworzy 30-metrowy hol wykończony marmurem, który zdobią malowidła ścienne, żywe palmy oraz fontanny. Pierwszy poziom jest publicznym przejściem, który łączy kolej Mass Transit, centrum Hong Kong Convetion and Exhibition Center oraz budynek Cina Resource Building.

Ciekawostki

Nocą zostaje oświetlona zewnętrzna część budowli, trójkątna szklana piramida i maszt na szczycie, co sprawia, że cały budynek ciekawie dopasowuje się do panoramy Hong Kongu.

Na 46. piętrze znajduję się Sky Lobby, które oferuje odwiedzającym panoramę miasta.

Budynek mieści także najwyżej położony na świecie kościół – Sky City Church na 75. piętrze. W każdą niedzielę odbywa się tu msza.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Chinachciekawe budynki w Hong Konguwieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *