Cuda architektoniczne

William Van Alen

13 maja 2021 0 komentarzy

Niejeden wielki architekt chodził po tym świecie – ciężko wybrać najlepszego z nich, ale warto zwrócić uwagę na kilkoro, którzy naprawdę przysłużyli się temu, jak postrzegane są pewne miasta. Jednym z wybitnych architektów, o których z pewnością należy wspomnieć jest William Van Alen, urodzony w sierpniu 1883 roku. Kim on był i co zaprojektował, że stał się taką legendą?

William Van Alen – początki

Urodził się w Nowym Yorku, na Brooklynie. Kiedy dorósł postanowił kształcić się w zawodzie uczęszczając do Pratt Institute, gdzie pracował dla zdolnego architekta Clarenc’a True. To on nauczył go podstaw zawodu i zasiał w nim miłość do tego zajęcia. William rozwijał się również studiując w Atelier Masqeray – pierwszym takim miejscem w całych Stanach Zjednoczonych. Kiedy zakończył trzyletnie studia rozpoczął poszukiwania pracy. Udało mu się zaczepić w kilku nowojorskich firmach a jego najbardziej owocną współpracą okazała się ta z przedsiębiorstwem Clinton&Russel. W 1908 roku artysta otrzymał stypendium Paris Prize i podjął studia w stolicy Francji. Nie porzucił jednak swojego kraju – 2 lata później wrócił do Stanów Zjednoczonych a w 1911 roku postanowił założyć spółkę z H. Craig Severance. Było to dość zaskakujące, bo jego wspólnik bardzo się od niego różnił, szczególnie charakterem – podczas gdy Williama zaliczyć można było do introwertyków, jego partner biznesowy był bardzo ekstrawertyczny. Nie przeszkadzało im to jednak we współpracy, gdyż posiadali podobne zainteresowania, jeśli chodzi o architekturę.

Kariera Williama Van Alena

Alen początkowo miał problemy finansowe – duże zlecenia nie przychodziły więc utrzymywał swoje biuro z mniejszych robót. Przełomem była współpraca z siecią restauracji Childs Restaurant, których styl architektoniczny zawsze się nieco wyróżniał. To, co zaprojektował dla nich William Van Allen zwróciło uwagę wielu krytyków w tej dziedzinie i wyróżniło go na tle innych architektów.

Końcówka lat dwudziestych ubiegłego wieku przyniosła Williamowi tytuł „Doktora Wysokości”, gdyż zajął się on pracami przy jednym z najwyższych wówczas budynków na świecie – Chrysler Building. Ten projekt przyniósł mu uznanie i sławę po dzień dzisiejszy. Budynek ten wciąż jest bowiem jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Nowym Yorku. Został zaprojektowany w stylu modernistycznym, z którego architekt był znany.

Warto jednak wspomnieć, że William Van Alen miał problemy z otrzymaniem za ów słynny projekt odpowiedniej zapłaty, za co pozwał swojego zleceniodawcę. Sprawę w sądzie wygrał, jednak był to poważny cios dla jego dobrej reputacji, jako architekta do współpracy. Pozycja Williama w środowisku znacznie osłabła, niewielu chciało go zatrudniać a koniec końców jego karierę dobił Wielki Kryzys. Później artysta rzucił architekturę i rozpoczął nauczanie rzeźby. Zmarł w wieku 70 lat.

Architekt bardzo przysłużył się krajobrazowi Nowego Yorku. Stworzył bowiem budynek, który przez wiele lat był jednym z najwyższych na świecie, a po dziś dzień jest wizytówką miasta. Był wybitny, a choć jego kariera zakończona została przedwcześnie to budowle stawiane z jego projektów wciąż podtrzymują pamięć o jego geniuszu.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci ze Stanów Zjednoczonych

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *