Cuda architektoniczne

Hotel Ryugyŏng

14 maja 2021 0 komentarzy

Budynek posiadający aż 105 pięter, który miał pełnić funkcję hotelu w Korei Północnej jest słynny na cały świat. To właśnie Hotel Ryugyŏng, położony w Pjongjangu. Imponująca jest jego wielkość, architektura oraz historia. Co warto o nim wiedzieć?

Porzucony projekt

Budowę hotelu rozpoczęto w 1987 roku a otwarcie go dla pierwszych gości i rozpoczęcie działalności kawiarni obrotowych znajdujących się w budynku zaplanowano na rok 1989. Niestety, hotel nie został otwarty zgodnie z planem, mało tego – budowa w 1992 roku została wstrzymana. Pojawiły się bowiem problemy techniczne (m.in. przerwy w dostawie prądu). Niemało kłopotów sprawiły również materiały używane do jego budowy. Sam koszt stawiania budynku szacowany był na około 750 milionów dolarów, co zwyczajnie przekraczało możliwości finansowe Korei Północnej – do czego oficjalnie państwo przyznało się dopiero po wielu latach, gdy budowa została wznowiona (w 2008 roku). Wówczas to rząd Korei Północnej znalazł inwestora, który po 16 latach postanowił dokończyć budowę hotelu, za kolejne 300 milionów dolarów. Tym razem pojawiły się zapewnienia, że budynek uda się otworzyć w ciągu 4 latach. Hotel zyskał okna, antenę na szczycie, a jego wygląd przestał być aż tak odstraszający. Czas pokazał, że 4 lata nie wystarczą i otwarcie hotelu przesunięto o rok, jednak w 2013 roku ponownie zapadła decyzja o wstrzymaniu otwarcia. W tej chwili, od kilku lat, trwają systematyczne prace nad wykończeniem budynku – widać zmiany w elewacji budynku i wyglądzie zewnętrznym. Nie ma jednak żadnej pewności, że jest on wykańczany również wewnątrz – być może prace trwają tylko z zewnętrznej strony, w celach propagandowych.

Słów parę o hotelu

Budynek jest postawiony w stylu nowoczesnym, ma 105 pięter i postawiony został z żelbetonu. Cała konstrukcja to 3 ogromne skrzydła mające wspólny wierzchołek. Budynek wygląda jak ogromna piramida górująca nad miastem. Jest najwyższą budowlą w całej Korei Północnej, a zatem nie powinien nikogo zaskoczyć fakt, że widać go z każdego miejsca w mieście. Nie jest oświetlony, jednak na zdjęciach i znaczkach można zobaczyć dumnie rozświetlony budynek, który ma być symbolem wielkiej Korei Północnej. W rzeczywistości jest to zwykła propaganda, a hotel niejednokrotnie został skrytykowany przez zagraniczne media i uznany za porażkę ekonomiczną.

Hotel, choć wielki i okazały, okazał się nietrafioną inwestycją. Wielka, żelbetonowa konstrukcja wznosząca się nad miastem, zamiast dodawać mu uroku i wielkości, okazał się przykrą pamiątką po poniesionej porażce. Istnieje szansa, że kiedyś hotel zacznie spełniać swoją funkcję, przyjadą do niego goście, a kawiarnie znajdujące się w budynku zapełnią się bogatymi obcokrajowcami. Trwają powolne prace nad wykończeniem hotelu, by w przyszłości był prawdziwą dumą miasta i przynosił mu dochód. Na ten moment nie wiadomo jednak, czy prace wykończeniowe posuwają się jedynie na zewnątrz, czy również wewnątrz hotelu. Istnieją przypuszczenia, że mogą być to kolejne działania propagandowe.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: architektura mieszkalnaciekawe budynki w Koreiwieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *