Opera Lwowska
14 lipca 2022 0 komentarzy
Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa Opery Lwowskiej, jest jednym z najbardziej reprezentatywnych budynków Lwowa, który powstał w 1900 r. Konkurs na jego projekt wygrał znany polski architekt profesor Zygmunt Gorgolewski. Jak na koniec XIX w. twórca wykazał się niezwykłą oryginalnością pomysłu, stosując wiele nowatorskich rozwiązań w swojej koncepcji.
Wizja architekta zakładała umiejscowienie budynku w centrum miasta, gdzie ze względu na już istniejącą gęstą zabudowę, pojawił się problem przestrzeni, która pozwalałaby na wybudowanie tak okazałego projektu. Problem ten rozwiązano zasklepiając koryto rzeki Pełtwi, dla której to stworzono podziemny przepływ, a nad nim wybudowano pierwszy w Europie, nowoczesny żelbetonowy fundament opery. Podmokły, zalewowy teren od początku sprawiał budowniczym wiele problemów. W czasie prac konstrukcyjnych doszło do osunięcia fundamentów monumentalnych schodów, które miały prowadzić do budynku, w związku z czym całkowicie zrezygnowano z ich budowy. Do dziś patrząc na operę z pewnej odległości, dostrzec można, iż nie udało się całkowicie utrzymać poziomu gmachu, który jest lekko przechylony.
Budynek zaprojektowano, uwzględniając wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. przepisy pożarowe. W razie niebezpieczeństwa 1200 gości znajdujących się w budynku Teatru Wielkiego miało do dyspozycji aż 14 dróg ewakuacyjnych, zapewniających możliwość ucieczki w czasie do 3 minut. Ponadto tytuł jednego z najnowocześniejszych budynków w Europie zapewniły operze wyposażenie jej w oświetlenie elektryczne, system wentylacji, centralne ogrzewanie oraz hydrauliczną maszynerię sceny.
Ten symbol nowoczesności był zarazem dziełem sztuki, które zostało stworzone przy udziale najwybitniejszych twórców ówczesnego Lwowa. Dominują elementy stylu barokowego i renesansowego, tworzące swojego rodzaju eklektyzm. Budynek zdobią 3 pary alegorycznych postaci, autorstwa Stanisława Wójciaka, a mianowicie Poezję i Muzykę, Komedię i Tragedię oraz Sławę i Fortunę. Sławna kurtyna, „Parnas” natomiast jest dziełem wybitnego malarza Siemiradzkiego.
W kontekście zwiedzania opery korzystniejszy jest bezpośredni zakup biletów w kasie teatru lub przez Internet niż w ofercie biur podróży lub przewodników. Wynika to z niezwykle niskich cen wejściówek. Otóż zakup najtańszych biletów na balet i spektakle operowe niezależnie od dnia tygodnia to koszt 40-50 UAH, czyli ok. 7 zł. Natomiast samo zwiedzanie budynku opery jest tańsze jedynie o 1 zł. Warto zatem wcześniej sprawdzić ofertę i cennik na stronie instytucji i połączyć zwiedzanie budynku z okazją zajęcia miejsca w loży i obejrzenia jednego ze spektakli, których ceny wahają się od 300 do 600 UAH za najlepsze miejsca. Nie trzeba obawiać się o brak formalnego stroju, gdyż Lwowska demokracja i swoboda ma także swoje odzwierciedlenie w doborze stroju do teatru czy opery. Oficjalny regulamin zakazuje jedynie wchodzenia na salę w odzieży sportowej i plażowej [dane z 2022 roku].
Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki