Cuda architektoniczne

International Finance Center w Hong Kongu

18 marca 2021 0 komentarzy

Do grona najwyższych budynków na świecie zalicza się hongkoński Two International Finance Center, który jest szóstym obiektem pod względem wysokości w całych Chinach, a drugim w aglomeracji. Budynek według projektu Césara Pelli został udostępniony do użytki w 2003 roku. Budowa trwała 5 lat. Projekt architektoniczny został przygotowany przez konsorcjum Rocco Design Architects Limited. Ten wyjątkowy drapacz chmur liczy aż 415 metrów wysokości oraz 88 symbolicznych pięter, gdyż ta liczba w kulturze chińskiej jest szczęśliwa.

Silnie przywiązanie Chińczyków do symboli widoczne jest nawet w architekturze użytkowej. Dlatego też w International Finance Center nie ma 14 oraz 24 piętra, gdyż w dialekcie katońskim wymawia się jako „definitywnie martwy” oraz „łatwo umrzeć”. Natomiast liczbę 88 uznaje się za szczęśliwą, co dodatkowo zachęca chińskich przedsiębiorców do działalności w tym miejscu. Aż 22 piętra przeznaczono na obiekty handlowe, pozostałe pomieszczenia biurowe zajmują firmy z branży finansowej, m.in. Hong Kong Monetary Authority, State Street Corporation, BNP Paribas oraz Nomura Group. Łącznie cały budynek jest przystosowany do obecność aż 15 000 osób.

Jak przystało na nowoczesny drapacz chmur 2IFC pokryty jest odblaskowym szkłem, a mieniąca się elewacja w perłowym kolorze pięknie prezentuje się w słońcu. Dodatkowo panele odbijają cudowny widok Zatoki Wiktorii, więc Two International Finance Center tworzy atrakcyjny wizualnie punkt w centrum Hong Kongu. Budynek został zbudowany na planie kwadratu. Ze względu na rozmiar obiektu zastosowano podpory boczne, a dzięki ośmiu megakolumn cała konstrukcja jest bardzo stabilna. Architekci dążyli do wyrażenia pionowego ruchu w kierunku nieba, co podkreślają pionowe żebra na zewnętrznej elewacji, jaśniejące stopniowe wraz z kolejnymi kondygnacjami. Architekci chcieli również zmaksymalizować panoramiczne widoki z okien wieżowca, aby podczas pracy podziewać najwspanialszą miejski pejzaż. Warto dodać, że w to w Two International Finance Center znajduje się najwyższy punkt obserwacyjny w Hong Kongu.

Obiekt 2IFC jest częścią kompleksu handlowo-usługowego, w skład którego wchodzi także centrum handlowe IFC Mall, budynek One IFC oraz słynny hotel Four Seasons. Ponadto tuż obok znajduje się stacja MTR, z której kursuje metro na lotnisko. Na elewacji wieżowca w 2003 roku zwieszono największą reklamę na świecie. Zajmowała ona powierzchnię 19 tys. metrów kwartowych. Jej łączona długość wynosiła 230 metrów i zasłaniała aż 50 pięter nowoczesnego budynku.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Chinachciekawe budynki w Hong Konguwieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *