Cuda architektoniczne

Prefabrykaty drewniane w budownictwie mieszkaniowym

13 kwietnia 2021 0 komentarzy

Prefabrykaty pozwalają postawić dom już w kilka tygodni, a nie w kilka lat, jak ma to miejsce w budownictwie murowanym. Jednak czy taka budowla będzie równie trwała? Wyjaśniamy, jak powstają prefabrykowane domy z drewna i czy warto się na nie zdecydować.

Marzysz o drewnianym domu? Mimo tego, że taki surowiec kojarzy się z górskimi domkami letniskowymi, to z wykorzystaniem drewnianych prefabrykatów można zbudować dom na lata. Firmy, które się tym zajmują dają gwarancję nawet na 30 lat.

Jak powstają drewniane domy prefabrykowane?

W specjalnej fabryce wytwarza się elementy z certyfikowanego drewna klejonego. Najczęściej stosuje się drewno świerkowe, które jest wytrzymałe i odporne na wilgoć. Aby konstrukcja służyła nam przez długi czas, bardzo ważny jest proces odpowiedniego suszenia drewna. Dzięki wykorzystaniu techniki komorowej z drewna pozbywa się zarodników pleśni i grzybów. W tym procesie zatrzymuje się także postępowanie sinienia drewna i pozbywa się larw owadów.

Wszystkie belki, których używa się do ostatecznej konstrukcji są strugane, a krawędzie fazowane. Dzięki temu powierzchnia drewna jest gładka, a dom jest bardziej ognioodporny.

Ściana powstaje oczywiście nie tylko z drewna, ale też płyt gipsowo-kartonowych, płyt OSB, folii izolacyjnej, wełny mineralnej, płyt styropianowych, siatki zbrojeniowej i tynku. Te materiały pozwalają zapewnić termoizolacyjność budynku.

Dlaczego warto zdecydować się na drewniane prefabrykaty?

Jeśli znajdziemy wyspecjalizowaną firmę, która ma doświadczenie w stawianiu domów z prefabrykatów, to możemy liczyć na to, że konstrukcja zostanie postawiona naprawdę precyzyjnie. Materiały są stale testowane, co zapewnia stabilną konstrukcję domu oraz bezpieczeństwo dla mieszkańców.

Wydaje się, że dom z drewnianych prefabrykatów jest droższy od tradycyjnego. To jednak nieprawda, bo samo postawienie budowli trwa o wiele krócej, co pozwala zmniejszyć koszty robocizny. A dodatkowo dzięki gładkiej konstrukcji ścian nie trzeba używać tynku wewnątrz. Dodatkowo takie domy posiadają też rozwiązania, które ułatwiają montaż instalacji.

Prefabrykowany dom to zdecydowanie mniej zaskoczeń. Jakość materiałów oraz metody budowy są dokładnie sprawdzone. Nie ma również ryzyka, że dane komponenty w niepożądany sposób na siebie zareagują.

Firmy, zajmujące się budową drewnianych domów z gotowych komponentów podkreślają także, że odpowiednio przygotowana warstwa izolacyjna pozwala zimą łatwiej ogrzać wnętrze, a latem je ochłodzić.

Ważne jest również to, że taka konstrukcja ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Zużycie energii jest minimalizowane podczas procesów: produkcji materiałów, transportu i montażu. Przez to, że budowa trwa krócej, to mniej jest wykorzystywanych tych zasobów.

Warto także pamiętać o tym, że dom z gotowych elementów to z góry znane koszty. Można więc precyzyjnie zaplanować budżet albo zawnioskować o odpowiednią kwotę kredytu, a podwyżki materiałów budowlanych czy wydatki na dodatkowe surowce nas nie zaskoczą.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Materiały w architekturze
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *