Cuda architektoniczne

Katedra we Fromborku

26 maja 2021 0 komentarzy

Halowa katedra we Fromborku to przykład architektury typowej dla zakonów cysterskiego i krzyżackiego. Ceglana konstrukcja łączy elementy średniowiecznego założenia architektonicznego oraz późnorenesansowe i barokowe wnętrze.

Katedra we Fromborku – konstrukcja

Katedrę we Fromborku wzniesiono w latach 1329 do 1388 w miejscu drewnianego grodu krzyżackiego.
Bazylika archikatedralna ma konstrukcję halową, trójnawową. Budynek wybudowano na planie prostokąta o wymiarach 96 metrów długości i 22 metrów szerokości w korpusie nawowym. Całość kończy wydłużone, pięcioprzęsłowe prezbiterium o szerokości 12 metrów.
W najwyższym punkcie wysokość od posadzki do zwornika sklepienia gwiaździstego wynosi 16,5 metrów.

W XV wieku do wschodniej części katedry, na jej północnej stronie, dobudowano dwuprzęsłową zakrystię kanonicką, która została połączona gankiem z północno – wschodnią basztą murów obronnych.

Fasada zachodnia budynku została natomiast zakończona trójkątnym szczytem i ośmiobocznymi wieżyczkami, wartym wspomnienia ze względu na nietypowość dla architektury krzyżackiej.

Katedra we Fromborku – wnętrze

We wnętrzu katedry zachowane zostało głównie wyposażenie renesansowe i barokowe. 20 gotyckich ołtarzy, znajdujących się pierwotnie w katedrze, zostało zniszczonych.

Do najstarszych zachowanych elementów wnętrza należy fromborska nastawa w formie poliptyku, powstała w 1504 roku i peniająca przez 250 lat role ołtarza głównego. Poliptyk odznacza się ponadnaturalną wielkością – środkowa szafa ma wysokość 253 centymetrów. W środkowej części nastawy znajduje się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, otoczona przedstawieniami czterech ojców kościoła – świętego Grzegorza, Augustyna, Hieronima i Ambrożego. Cztery ruchome skrzydła zdobione są płaskorzeźbami, przedstawiającymi sześć scen z życia Maryi i Jezusa – Zwiastowanie, Pokłon Trzech Króli, Nawiedzenie, Wniebowzięcie, Boże Narodzenie i Ofiarowanie w świątyni. Płaskorzeźby z dwóch ostatnich scen zaginęły, pozostałe zostały w różnym stopniu uszkodzone i wybrakowane.
Na zamkniętych skrzydłach ołtarza znajdują się sceny pasyjne, malowane według grafik Marcina Schongauera.

Poliptyk fromborski został ufundowany przez biskupa Łukasza Watzenrode, wuja Mikołaja Kopernika.

Obecny ołtarz główny, znajdujący się we wschodniej ścianie prezbiterium, wykonany został w stylu barkowym, według projektu Franciszka Placidiego. Dominujący materiał to czarny, biały i różowy marmur. Obrazy przedstawiające Wniebowzięcie Marii Panny i Męczeństwo św. Andrzeja zostały namalowane przez Stefana Torelliego. Do najciekawszych barkowych elementów należy również prospekt organowy, w którym umieszczono monumentalne organy projektu E. Kempera.

Do najstarszych elementów wnętrza należy również znajdujący się w łuku tęczowym krucyfiks z XV wieku.

Ze średniowiecza do obecnych czasów przetrwał także obraz w kształcie koła Bartłomieja Boreshowa oraz epitafium Mikołaja Kopernika. Oprócz tego we wnętrzu upamiętniono również biskupów warmińskich. We wnętrza fromborskiej katedry znajduje się ponad sto epitafiów.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: architektura sakralnaciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Polsce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *