Cuda architektoniczne

Charles i Ray Eames

8 maja 2020 0 komentarzy

Nie ma słynniejszej pary designerskiej niż ta dwójka. Oboje urodzili się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jako małżeństwo wspólnymi siłami stworzyli coś niesamowitego – nowy design, który przyjął się na całym świecie. Kim byli Charles i Ray Eames?

Charles i Ray – kim byli?

Charles urodził się w 1907 roku, w stanie Missouri. Za młodu podejmował się prac dla inżynierów. Dorabiał również przy produkcji przemysłowej. Właśnie wówczas w jego głowie kiełkowała myśl, aby swoje życie związać z architekturą. Rozpoczął studia architektoniczne w St. Louis, jednak nie udało mu się ich skończyć. Istniało przypuszczenie, że został wyrzucony z uczelni za nadmiernie nowoczesne poglądy. Nie są to jednak potwierdzone informacje. Charles postanowił jednak działać i już w 1930 roku odbył praktykę architektoniczną. Po jakimś czasie został szefem działu wzornictwa przemysłowego w Cranbook Academy of Art. Charles najchętniej i z największym zapałem podchodził do eksperymentowania w zakresie łączenia ze sobą różnych materiałów.

Ray, jego druga żona, urodziła się natomiast w Sacramento. Ukończyła studia w Nowym Jorku na kierunku malarstwo. Interesowała ją głównie abstrakcja. W roku 1940 dołączyła do Cranbook Academy of Art, gdzie pogłębiała swoją wiedzę na temat tkactwa, metalurgii oraz ceramiki. Konikiem Ray były przede wszystkim projekty graficzne oraz projektowanie tkanin. Bardzo dobrze wychodziło jej również łączenie ze sobą różnych sklejek materiałowych. Dziewczyna była podziwiana za to jak bardzo estetyczne, ale i funkcjonalne są jej projekty.

Charles i Ray w duecie

Poznali się w Cranbook Academy of Art. Kiedy Museum od Modern Art ogłosiło konkurs dotyczący wzornictwa organicznego w wyposażeniu domu, Charles i Ray wraz z jeszcze jednym artystą – Eero Saarinen’em – wzięli w nim udział. Ich propozycja była bardzo innowacyjna i na tyle się wyróżniała, że zdobyli główną nagrodę. Pomysł trójki architektów był niecodzienny, wykorzystali oni bowiem połączenie dwóch nowoczesnych technologii. Dzięki formatowaniu sklejki połączonym ze zgrzewaniem cyklicznym udało im się połączyć drewno z metalem a tym samym stworzyć Organic Chair, czyli projekt, który zapewnił im pierwsze miejsce w konkursie.

Charles i Ray wzięli ślub w roku 1941 i już zawsze pracowali wspólnie. Tworzyli niebanalne projekty, które jednak przede wszystkim miały służyć użytkownikom. Priorytetem była bowiem funkcjonalność. Charles szukał nowych rozwiązań i dbał o aspekty techniczne natomiast Ray zajmowała się estetyką i użytkowością projektów.

Para architektów interesowała się również fotografią oraz kinematografią. Dali początek prezentacjom multimedialnym a nawet stworzyli projekty niedrogich domów, które miały służyć żołnierzom wracającym z wojny.

Charles i Ray mieli pewną ideę, która przyświecała im przez cały czas ich działalności – pragnęli tworzyć jak najwięcej rzeczy, które będą dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Wiele z ich projektów jest ponadczasowych i wykorzystywanych po dzień dzisiejszy.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci ze Stanów Zjednoczonych

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *