Cuda architektoniczne

Czy możliwe jest dobudowanie piwnicy pod istniejącym domem?

5 maja 2020 0 komentarzy

Gdy w domu zaczyna brakować miejsca, szukamy sposobów na zaadaptowanie nowych powierzchni, skupiając się najczęściej na poddaszu. Tymczasem funkcjonalne wnętrze można urządzić również pod domem, nawet takim już stojącym.

Dobudowanie piwnicy

Budując dom, nie zawsze decydujemy się na podpiwniczenie. Wiąże się to z wyższymi kosztami inwestycji, oraz wydłużeniem czasu trwania całego przedsięwzięcia. Po kilku latach może się okazać, że nie była to dobra decyzja, a w domu zaczyna brakować miejsca do przechowywania, albo przydałby się dodatkowy pokój. Rozbudowa domu w dół jest jak najbardziej możliwa, jednak jest to proces skomplikowany i kosztowny.

W piwnicy najczęściej mieści się kotłownia, spiżarnia lub miejsce do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. A odpowiednio przystosowana może stać się również dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym, siłownią, czy pokojem zabaw dla dzieci. O przeznaczeniu piwnicy trzeba zadecydować już na etapie jej projektowania. Od tego zależeć będzie bowiem rodzaj niezbędnych prac, a także rodzaj użytych do jej wybudowania materiałów. Projekt powinien zawierać kosztorys, który pozwoli ocenić opłacalność planowanych prac. Od tego, jaką funkcję będzie pełnić piwnica zależy jaki będzie koszt takiej inwestycji. Projekt piwnicy musi również uwzględniać projekt już stojącego domu.

Wykonanie piwnicy pod budynkiem już istniejącym jest bardzo skomplikowane, ponieważ wymaga odkrywania fundamentów w celu dokonania oceny ich stanu technicznego. Istotne są ich wymiary oraz poziom usadowienia. Konieczne jest ich podbicie, czyli pogłębienie i wzmocnienie, a to wymaga już dużego doświadczenia i fachowej wiedzy. Prace takie wykonuje się fragment po fragmencie, z zastosowaniem odpowiednich wzmocnień. Po pogłębieniu fundamentów nad piwnicą kładzie się strop oraz buduje schody, które połączą ją z wyższym poziomem domu.

Wszystkie te prace wymagają obliczeń konstrukcyjnych, co oznacza, że nie pod każdym budynkiem możliwe będzie zbudowanie piwnicy. Muszą na to pozwalać jego warunki techniczne.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *