Keramzyt w budownictwie
15 maja 2020 0 komentarzy
Keramzyt to lekkie, ceramiczne kuleczki, które bardzo dobrze izolują dźwięk i zatrzymują temperaturę. Właśnie dlatego ten materiał z powodzeniem stosuje się w budownictwie. Jakie właściwości ma keramzyt i do czego można go wykorzystać?
Keramzyt to popularne kruszywo, które powstaje w procesie wypalania gliny ilastej w wysokiej temperaturze. Z gliny formuje się małe kuleczki, które trafiają do specjalnego pieca. Podczas tego procesu glina zwiększa swoją objętość i nabywa właściwości bardzo pożądane w budownictwie.
Pierwsi zaczęli wykorzystywać go Amerykanie, ale powszechnie stosowali dopiero Skandynawowie. Keramzyt jest popularny w Polsce już od lat 70. ubiegłego wieku.
Keramzyt – właściwości
Kulki keramzytu się nie palą, są odporne na mróz, nie nasiąkają wodą i są odporne na rdzewienie oraz działanie gryzoni, grzybów i pleśni. Można je łatwo kroić, mają wysoką odporność mechaniczną, stanowią dobrą izolację akustyczną i termiczną. To kruszywo jest również bardzo lekkie, więc łatwo je transportować i składować. To także naturalny materiał, więc znajdzie uznanie wśród osób, które stawiają na ekologiczne budownictwo.
Keramzyt jest sprzedawany w różnych frakcjach (średnicach), co wpływa na jego ciężar objętościowy, ale i różne sposoby zastosowania. Gdzie keramzyt wykorzystuje się najczęściej?
Zastosowanie keramzytu
Keramzyt wykorzystuje się do produkcji lekkiego betonu (tak zwanego keramzytobetonu) i zapraw ciepłochłonnych. Z kolei z keramzytobetonu powstają pustaki (ścienne i stropowe), cegły i bloczki fundamentowe. Te materiały budowlane charakteryzują się dzięki keramzytowi lekką wagą, dużą wytrzymałością i dobrą izolacyjnością termiczną.
Keramzyt stosuje się także do izolacji podłóg w gruncie, stropów, stropodachów i ścian (także tych piwnicznych). Wpływa to korzystnie na utrzymanie ciepła w budynku oraz jego akustykę.
Te ceramiczne kulki są stosowane nawet zamiast styropianu, szczególnie przy ocieplaniu podłóg. Co prawda trzeba nałożyć grubszą warstwę keramzytu, aby uzyskać poziom ocieplenia taki jak przy zastosowaniu płyt styropianowych, ale prace są prostsze. Nie trzeba nakładać podsypki piaskowej i lać betonu – wystarczy sam keramzyt.
Warto wiedzieć, że istnieją firmy, które budują całe domy prefabrykowane z płyt keramzytobetonowych o różnej gęstości. Deklarują, że atmosfera w takich budynku jest podobna do domu z cegły. Można w ten sposób zbudować prawie każdy projekt – od domów jednorodzinnych aż do wielopiętrowych biurowców. Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany z wbudowaną instalacją elektryczną, montuje się je na danym terenie za pomocą dźwigu, a sama powierzchnia ścian nie wymaga tynkowania, co przyspiesza prace.
Mniej popularnym zastosowaniem keramzytu jest renowacja zabytków. Można nim ocieplić stare stropy czy podłogi, jednocześnie nie obciążając ich konstrukcji nośnej.
Dodane w kategorii: Materiały w architekturze