Architektura i psychologia: Jak projektowanie przestrzeni wpływa na nasze samopoczucie
8 sierpnia 2023 0 komentarzy
Człowiek i otoczenie od zawsze wzajemnie na siebie wpływają. Życie w miastach rzutuje na jego tempo i styl, a tym samym na nasze samopoczucie. Współcześni urbaniści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że projektowanie przestrzeni miejskiej ma wpływ na samopoczucie jej mieszkańców. Świadome budowanie infrastruktury przekłada się na wiele kluczowych kwestii, takich jak liczba wypadków czy poziom stresu osób przebywających w miejskiej przestrzeni. Elementy otoczenia w naturalny sposób wiążą się z ich samopoczuciem. Aby zgłębić tę kwestię i budować coraz bardziej przyjazne miasta i wnętrza powstała gałąź nauki nazywana psychologią przestrzeni.
Na styku psychologii i architektury
Zupełnie inaczej żyje się w szarym mieście, w którym dominuje beton, a inaczej wśród zieleni. Podobnie ciemne, ciasne mieszkania rzutują bezpośrednio na kiepskie samopoczucie domowników. Psychologia przestrzeni koncentruje się na tym, jak ludzie odbierają i rozumieją przestrzeń wokół siebie oraz jak to na nich wpływa. Badania dotyczą zarówno przestrzeni fizycznej, na przykład ulic miast, jak i wnętrz takich jak biura, mieszkania czy urzędy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ już teraz wiadomo, że otoczenie wpływa nie tylko na nasze emocje czy samopoczucie, ale również zachowania. Właśnie dlatego nowoczesne i świadome projekty mają tak duże znaczenie.
Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do chaotycznej przestrzeni miejskiej zdominowanej przez eklektyczną architekturę, beton i nadmiar reklam. Badania dotyczące jakości życia jasno pokazały, że ludziom trudno jest odnaleźć się w takim otoczeniu. Aktualne trendy stawiają na funkcjonalność w zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz ład przestrzenny. Wpłynęły na to nie tylko analizy naukowców, ale i oddolne ruchy mieszkańców, które jasno pokazywały, co wzbudza ich sprzeciw, a co aprobatę. Ma to związek z rosnącą świadomością mieszkańców m.in w kwestiach środowiska i ekologii. Dobrze utrzymane tereny zielone są kluczowe zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Przy wyborze mieszkania ma to dla ludzi coraz większe znaczenie.
Okolica, która ma mieć na nas dobry wpływ, musi być uporządkowana i praktyczna. Właśnie dlatego nowe projekty przestrzeni przyjaznych mieszkańcom są realizowane również w starszych częściach miast. Rewitalizacja placów i ulic zdominowanych przez beton to ważne działanie na rzecz zdrowia mieszkańców. Nowe osiedla coraz częściej są projektowane według wysokich standardów, jednak stara zabudowa często pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście dzisiejsi specjaliści z dziedziny urbanistyki wiedzą, jakich błędów unikać. Miasto nie może sprawiać wrażenia ciasnego. Powinno być też bezpieczne dla pieszych. W przyjaznym mieście niezwykle ważną rolę pełni wspomniana już zieleń. Drzewa przy chodnikach, parki oraz deptaki to elementy, których nie może tu zabraknąć.
Przemyślany projekt miasta może znacząco zredukować stres, jakiego doświadczają mieszkańcy. W tym kontekście najlepiej sprawdza się koncepcja miasta 15-minutowego. Im mniej czasu spędzamy na męczących dojazdach i staniu w korkach, tym więcej mamy go dla siebie. Nowoczesna infrastruktura po sąsiedzku to jeden z największych atutów, jakimi okolica może przyciągać nowych mieszkańców. W praktyce okazuje się, że małe odległości między ważnymi punktami miasta są niezwykle cenne dla mieszkańców i pozwalają zredukować liczbę aut na drogach. Jest to tym łatwiejsze, im więcej tras rowerowych oferuje miejsca infrastruktura.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy