Cuda architektoniczne

Pierwsze drapacze chmur na świecie

10 sierpnia 2023 0 komentarzy

W powszechnej opinii drapacz chmur to budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów i posiadający przynajmniej 40 pięter. Historia ich powstawania jest oczywiście ściśle związana z rewolucją przemysłową, która przyniosła technologię umożliwiającą ich budowanie. Wraz z pojawieniem się stali, szkła, żelbetu, wydajniejszych pomp wodnych i wind, zaczęły one wypierać murowaną tradycję, i wysokość budynków mogła urosnąć ponad ówczesne standardowe 6 pięter. Gdzie powstały pierwsze na świecie wieżowce i czy przetrwały próbę czasu?

The Home Insurance Building

Jest to historycznie pierwszy budynek na świecie uznany za wieżowiec, biurowiec będący siedzibą firmy ubezpieczeniowej. To dzieło projektu architekta Williama Jenney’ego wzniesione zostało w 1885 r. w samym centrum Chicago. Choć nie był on najwyższym budynkiem w mieście to swój tytuł zawdzięcza swojej stalowej konstrukcji pozwalającej na zastosowanie cieńszych niż dotychczas ścian, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałej i trwałej struktury. Ta nowatorska konstrukcja pozwoliła na obniżenie wagi budynku o 2/3 w stosunku do wagi tradycyjnej technologii.

Niestety budynek rozebrano w 1931 r., aby w jego miejscu mógł powstać nowocześniejszy i większy obiekt. Mit The Home Insurance Building jest jednak wciąż żywy. Brytyjski „The Guardian” w 2015 r. umieścił go w gronie 50 najważniejszych budynków świata.

40 Wall Street

Budynek ten powstał w 1930 r. w samym centrum Manhattanu w Nowym Jorku, na słynnej dziś 5 Alei. Zapoczątkował on „wyścig drapaczy” w tym jednym z najsłynniejszych miast na świecie. Liczył on 70 pięter i 282,5 m wysokości. Utrzymany w stylistyce art dĕco uznano za arcydzieło, a 40 Wall Street zyskał miano „klejnotu w koronie Wall Street”.

Budynek w 1995 r. został kupiony przez Donalda Trumpa, i obecnie znany jest pod nazwą Trump Tower. Poza należącymi do właściciela i jego członków rodziny penthouse’ami znajdują się tutaj liczne przestrzenie mieszkalne, biurowe i komercyjne oferujące zapierające dech w piersiach widoki na Manhattan.

Empire State Building

W 1931 r. w Nowym Jorku padł kolejny rekord wysokości budynku, który udało się utrzymać przez kolejnych 40 lat. Posiadający 103 piętra, w tym jedno podziemne i 381 m wysokości, a licząc z anteną 443,2 m, Empire State Building stał się niekwestionowanym symbolem tego miasta. Ten innowacyjny projekt powstał w zaledwie 13 miesięcy i za niemal połowę niższy budżet niż początkowo zakładano. Stalową konstrukcję pokryto asfaltem, a następnie zatopiono w betonie, co miało dać lepszą ochronę przed korozją i dodatkowo wzmocnić konstrukcję. Zbiorniki na wodę umieszczono w centrum bryły, a nie jak w przypadku innych budynków na dachu, co miało zwiększyć ochronę na wypadek pożaru.

Dziś wciąż większość budynku zajmują przestrzenie biurowe. 2 i 80 piętra przeznaczone są na działalność kulturową, głównie wystawy. Natomiast na piętrach 86 i 102 znajduje się słynna atrakcja turystyczna, punkty widokowe, z których podziwiać można panoramę miasta.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Baza wiedzy, Ciekawe budynki
Tagi: wieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *