Cuda architektoniczne

Zielona architektura: Jak budynki mogą wspierać zrównoważony rozwój?

19 lipca 2023 0 komentarzy

Zielona architektura to przede wszystkim metafora ekologicznych trendów we współczesnym budownictwie. Obejmują one konkretne rozwiązania techniczne, które zmniejszają obciążenia dla środowiska związane z powstaniem, eksploatacją i wyburzeniem budynku. W ekoarchitekturze chodzi o świadomą koegzystencję człowieka ze środowiskiem naturalnym. Aby osiągnąć ten cel, potrzeba współpracy specjalistów z różnych dziedzin, takich jak: budownictwo, planowanie przestrzenne, inżynieria środowiska czy wspomniana już architektura.

Konkretne korzyści z ekobudownictwa

Postulaty dekarbonizacji budownictwa dotyczą między innymi śladu węglowego związanego nie tylko z użytkowaniem budynku, ale też jego powstaniem. Nowe technologie w budownictwie starają się skupić na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych na obu tych etapach. Zielona architektura jest efektem projektów realizowanych z dbałością o te kwestie. Zmniejszenie produkcji szkodliwych substancji musi być powiązane zarówno z budową, jak i użytkowaniem zabudowy. Konkretnym krokiem w tę stronę jest termomodernizacja istniejącej zabudowy. Prócz tego nowe nieruchomości o odpowiedniej jakości termoizolacyjnej coraz częściej wyposażone są w systemy OZE. To pomaga w racjonalnym gospodarowaniu energią i jest ważnym celem, jaki realizować ma ekobudownictwo. Przykładem innowacyjnego rozwiązania w budownictwie na dużą skalę mogą być technologie obniżające emisję CO2 przy produkcji betonu.

Nowoczesna zielona architektura to skupienie na pojedynczych projektach i zapewnienie zabudowie maksymalnej wydajności, na przykład energetycznej. Należą do nich mieszkania, biura czy obiekty użyteczności publicznej, w których uzyskanie ciepłej wody czy ogrzewania odbywa się w ekologiczny sposób. Możemy jednak też mówić o całych osiedlach tworzonych w duchu zrównoważonego współistnienia człowieka i środowiska. Prócz tego mamy szansę obserwować niezwykle ciekawe projekty w duchu eko realizowane na świecie. Dobrym przykładem jest Toronto Tree Tower w Kanadzie. Budynek w całości powstał z drewna, a na ogromnych balkonach mieszkańcy mogą cieszyć się bujną roślinnością. Inna niezwykła zielona aranżacja to Off The Grid Office w Rumunii. Tu możemy podziwiać przestrzeń, która ma być wygodnym eko biurowcem.

Praktyczne rozwiązania, które odciążają naturę, połączone z efektywnym wykorzystaniem roślinności, tworzą przepiękne budynki, które wspierają równowagę środowiskową. Jest to zgodne z pokoleniowymi trendami i eko stylem życia, który staje się coraz bardziej popularny. Miasta się zmieniają, a ich mieszkańcy chcą mieć swobodny dostęp do terenów zielonych oraz czuć, że dbają o środowisko. Zieleń w przestrzeni również tej osobistej jest widoczna zarówno dosłownie, jak i symbolicznie, przejawiając się w nowych priorytetach i nawykach ludzi.

Rośliny w otoczeniu to dziś nie tylko kwestia estetyki, ale wyraz ważnej postawy i nowych potrzeb. Zieleń może być motywem przewodnim całego projektu. Jest to łatwiejsze, gdy nowocześni architekci traktują budynek jak zamknięty ekosystem, który może być nie tylko samowystarczalny, ale również w minimalnym stopniu zanieczyszczać naturę. Plusy dla obu stron są oczywiste. Środowisko jest mniej obciążone i szybciej się regeneruje, a mieszkańcy mogą korzystać z czystszego powietrza i wody, mając przy okazji świadomość, że oszczędzają pieniądze. Wysoka jakość energetyczna budynku to także mniejsze rachunki, co poczuje na swojej kieszeni każdy lokator.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: budownictwo ekologiczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *