Cuda architektoniczne

Zakazane miasto w Pekinie

19 maja 2022 0 komentarzy

Widok na Zakazane Miasto w Pekinie, na pierwszym planie kanał

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chinach jest zakazane miasto. Jest to kompleks 980 budynków pochodzących z pierwszej połowy XV wieku, jeszcze z czasów słynnej dynastii Ming. Znajdują się w stolicy państwa, Pekinie. Obecnie mieści się tam wiele muzeów i galerii sztuki. Cały obiekt został w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pekińskie zakazane miasto jest położone na powierzchni łącznej 72 hektarów (720 000 m²). Składa się z dwóch frakcji. Pierwszą z nich jest zewnętrzny dziedziniec. Obejmował on głównie południowe obszary miasta, które spełniały przede wszystkim funkcje ceremonialne. To właśnie tam odbywały się centralne, oficjalne uroczystości państwowe. Druga część miasta to wewnętrzny dziedziniec. Analogicznie do pierwszej części, ta obejmowała północny teren całego kompleksu. Znajdowała się tam siedziba władz, ich rodzin, a przede wszystkim rezydencja cesarza Chin. Miały tu też miejsce wszelkie spotkania dyplomatyczne i zwyczajne przyjęcia nieposiadające renomy urzędowych.

Do wzniesienia większości budowli w zakazanym mieście użyto drewna. Zostały wsparte białym marmurem. Dach wykończono żółtymi płytkami. Pałace największych chińskich dostojników miały inny, co nie dziwi, plan architektoniczny. Położono je na planie trójkąta. Miało to symbolizować chińskie niebo (Qian). Cały kompleks został ogrodzony wysokim na prawie 8 metrów murem. W kulminacyjnym miejscu mur miał ponad 8 metrów szerokości. Został on zbudowany w celach obronnych, ale miał też spełniać funkcję oporową dla pałacu carskiego.

Po czterech stronach muru wybudowano wieże obronne. Wejście do miasta umożliwiały cztery bramy wjazdowe, ulokowane po wszystkich stronach świata. Jako oficjalny wjazd do miasta służyć miała wysoka na 38 metrów brama południowa. Przekraczając jej granicę, przechodzi się przez kilka wewnętrznych dziedzińców, które mają koniec przy Pałacu Najwyższej Harmonii. Ów pałac jest największym tego typu budynkiem w całym mieście. Znajduje się w samym sercu tego wspaniałego zespołu budynków. Pałaca wybudowano podwyższeniu złożonym z trzech kondygnacji. Na jego szczycie umieszczono 10 rzeźb mitycznych chińskich zwierząt, które miały symbolizować wyższość tej budowli nad innymi. Warto zaznaczyć, że wszystkie najważniejsze uroczystości, ze szczególnym uwzględnieniem tych zorganizowanych na cześć cesarza, odbywały się właśnie tam. Oprócz największego z pałaców, w bogatym stołecznym konglomeracie znalazło się kilka innych, mniejszych. Wśród nich były m.in. Pałac Ziemskiego Spokoju i Pałac Niebiańskiej Czystości. Ich główną funkcją byłą zapewnienie schronienia i wypoczynku rodzinie cesarskiej.

Cały zespół zakazanego miasta został udekorowany tradycyjnymi chińskimi malowidłami przedstawiającymi feniksy i smoki. Do wszystkich reprezentacyjnych budowli wchodziło się przez wielkie czerwone drzwi, których konstrukcja została złożona za pomocą dziewięciu złotych gwoździ symbolizujących w starożytnej chińskiej tradycji wieczność i wyższość. Obecnie zakazane miasto w Pekinie to jeden z najstarszych i największych kompleksów na świecie, zbudowanych w przeważającej części z drewna.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Chinach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *