Cuda architektoniczne

Burj al-Arab

23 maja 2022 0 komentarzy

Widok na wieżowiec w kształcie żagla, ustawiony na sztucznej wyspie usypanej na brzegu morza

Burj al-Arab jest niezwykłym, luksusowym hotelem, a zarazem imponującą atrakcją turystyczną w Dubaju. Oceniony na siedem gwiazdek, cieszy się szczególną popularnością wśród gości VIP i celebrytów z całego świata. Prestiżowy hotel typu all-suite posiada bogate, pełne złoceń wnętrza, apartamenty oraz wiele ekskluzywnych restauracji, serwujących wytworne dania. Jest uważany za jeden z najlepszych obiektów na nocleg w Dubaju.

Najwyższy hotel na świecie

Burj al-Arab (w wolnym tłumaczeniu Wieża Arabów) jest częścią resortu The Jumeirah Beach Resort, mieszczącego się 17 km na południe od miasta Dubaj. Otwarty w 1999 roku przyczynił się do wpisania Dubaju na światową mapę luksusowej turystyki. Budowla w kształcie żagla usytuowana jest na sztucznej wyspie 280 m od plaży, wznosi się na wysokość 321 m. Obiekt połączony jest z lądem jedynie cienką, krętą ścieżką. Przy budowie pracowało 3 500 osób: projektantów, inżynierów i konstruktorów. Aby obiekt mógł zaistnieć zużyto 360 000 m kw. cementu, ponad 9 000 ton stali, 250 stalowych pali, które wbito w ziemię na głębokość 40 m dla zabezpieczenia całej konstrukcji. Konstrukcja hotelu zapewnia bezpieczeństwo całej budowli i chroni ją na wypadek trzęsienia ziemi czy huraganów.

Niezrównana architektura Burj al-Arab

Zewnętrzna fasada jest biała tworząc niesamowite wrażenie za dnia, a wieczorem mieniąc się różnymi kolorami. Powierzchnia z podwójnego teflonu jest pokryta włóknem szklanym. Konstrukcja ozdobiona jest niezwykle złożonymi fontannami i kaskadami wodnymi. Hotel posiada najwyższe na świecie atrium z kolumną wody o wysokości 32 m. W hotelu znajduje się 202 luksusowych pomieszczeń, wyposażonych w najnowszą technologię, w tym: 142 przestronnych apartamentów, 18 pomieszczeń panoramicznych, 4 pomieszczenia klubowe, 28 podwójnych sypialni, 6 potrójnych sypialni, parę apartamentów prezydenckich i królewskich. Goście ze swoich pokojów mogą podziwiać Zatokę Arabską.

Burj Al Arab Terrace to taras hotelu o powierzchni 10 000 m kw. do wypoczynku przy basenie. Taras rozciąga się na odległość 100 m od podstawy hotelu.

Oferta dla gości

W ofercie znajduje się restauracja w podwodnym akwarium, platforma widokowa, dwie pływalnie, dwa baseny do nurkowania, solarium, sauna, jacuzzi, studio fitness, muzeum i biblioteka. Na każdym piętrze znajduje się stoisko recepcji. Wrażanie robi flota Rolls-Royce’ów przed hotelem oraz lądowisko dla helikopterów na ostatnim, 27 piętrze hotelu. Znaleźli się tam m.in. Roger Federer, Tiger Woods, Anthony Joshua.

Każdemu z gości przysługuje osobisty lokaj. Bardziej wymagający goście mogą liczyć także na prywatnego kucharza lub ochroniarza.

Ciekawostki o hotelu

Patetyczny pokaz The Volcano

Centralna fontanna The Volcano służy jako scena pięknych pokazów wodnych – kaskady wody spływają po jej stopniach i są wyrzucane w niebo. Na środku fontanny woda wyrzucana jest w górę, po czym spada do labiryntów ciekawych wzorów. Wieczorną porą całość oświetla ogień wydostający się z wnętrza krateru, podczas gdy kule ognia buchają z czterech wieży przy wejściu do hotelu.

Majestatyczne wnętrza

W obiekcie znajduje się 2000 m kw. powierzchni złoconych 22 karatowym złotem. Sala balowa Al-Falak praktycznie cała pokryta jest złotem.

Unikalność Burj al-Arab

Wszystkie malowidła, obrazy i rzeźby, które można zobaczyć w hotelu zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez artystów z różnych zakątków świata.

Ręcznie wykonane dywany zostały sprowadzone z Indii, Republiki Południowej Afryki i Anglii. Granit wykorzystany do wykończenia został wydobyty w Brazylii, a marmur Statutario Canera we Włoszech, okrywa posadzki i ściany. Co ciekawsze to ten sam materiał, którego Michał Anioł zastosował w tworzeniu swoich rzeźb. Płytki mozaikowe zawierają rzadkie szkło tzw. Sicis, które pochodzi ze źródła Północnych Włoch.

Motywy wodne

W hotelu znajduje się akwarium z żywą rafą koralową, sięgające kilku pięter. Akwarium gromadzi 500 różnych gatunków ryb tropikalnych. Do jednej z restauracji można dostać się pojazdem na wzór łodzi podwodnej.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Dubajuwieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *