Cuda architektoniczne

Tokio Tower

28 marca 2023 0 komentarzy

Tokio Tower to jedna z najbardziej charakterystycznych japońskich budowli. Wieża o stalowej konstrukcji zlokalizowana jest w dzielnicy Minato w Tokio na wyspie Honsiu. Została wybudowana w 1958 roku i dziś znajduje się na liście najważniejszych symboli azjatyckiej metropolii. Nie może to dziwić, ponieważ wzniesienie takiej budowli w XX wieku było dla Japonii okazją do pokazania światu ich możliwości architektonicznych i budowlanych.

Osiągnięcie japońskiej architektury

Tokio Tower została zbudowana jako odpowiednik wieży Eiffla w Paryżu. Japończycy zapragnęli mieć swój odpowiednik paryskiego cudu architektury. Idea takiej budowy zrodziła się z potrzeby stworzenia wysokiej konstrukcji, która mogłaby pomieścić anteny radiowe potrzebne do transmisji sygnałów telewizyjnych. Na projektantów konstrukcji wybrano Tachu Naito i Toyo Ito. Pracami budowlanymi kierowała firma Takenaka Corporation. Budowa wieży trwała dwa lata i kosztowała około 2,8 miliarda jenów, co w tamtych czasach było ogromną kwotą. Tokio Tower jest zbudowana z łącznie 7 tysięcy ton stali i posiada dwie platformy widokowe, które umożliwiają turystom podziwianie pięknych widoków na miasto. Pierwsza platforma znajduje się na wysokości 150 metrów, a druga na wysokości 250 metrów. Na górze wieży znajduje się także antena radiowa o wysokości 64 metrów. W sumie japoński odpowiednik wieży Eiffla jest więc wyższy od niej o 8 metrów. Ważnym elementem Tokio Tower jest zamontowane na jej obramowaniu oświetlenie. Dzięki temu wieża zmienia swoje kolory w zależności od pory dnia i specjalnych okazji, takich jak święta czy wydarzenia sportowe. Kolorowe oświetlenie przyciąga uwagę i dodaje wartość estetyczną. W 2012 roku wieża przeszła gruntowną modernizację, która miała na celu ulepszenie funkcjonalności i bezpieczeństwa. Podczas modernizacji dodano m.in. nowe systemy wentylacyjne, odświeżono fasadę i wymieniono wiele elementów konstrukcyjnych.

Popularność japońskiej wieży

Wieża jest pomalowana w biało-pomarańczowe barwy. Zgodnie z japońskimi wierzeniami kolor biały symbolizuje duchową czystość, a pomarańczowy energię i witalność. Tokijska wieża jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w stolicy kraju i odwiedza ją rocznie ponad 3 miliony osób z całego świata. Budowla oferuje wiele atrakcji, takich jak kawiarnie, sklepy z pamiątkami, a także tzw. “lookout windows”, czyli okna z panoramicznym widokiem na miasto. Charakterystyczna konstrukcja i unikalny design japońskiej wieży sprawiły, że Tokio Tower jest ważnym elementem japońskiej kultury popularnej, występując w licznych filmach i programach telewizyjnych. Nieraz była również tematem wielu prac artystycznych i fotograficznych, a prace architektoniczne, które pozwoliły ją wznieść, stały się inspiracją dla wielu innych światowych projektów. Dziś tokijska wieża jest członkiem Światowej Federacji Wież zrzeszającej najbardziej znane tego typu konstrukcje.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Japoniiciekawe budynki w Tokio

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *