Rodzaje piramid
23 marca 2023 0 komentarzy
Piramidy są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli architektonicznych na świecie. Laicy kojarzą je przede wszystkim z Egiptem, ale w rzeczywistości budowle te występują w wielu kulturach, a także w różnych formach i kształtach. W naszym artykule przyjrzymy się piramidom, jakie można spotkać na całym świecie i scharakteryzujemy je pod kątem architektonicznym. Zapraszamy do lektury.
Piramidy egipskie
Najbardziej znane i rozpoznawalne na świecie. Zbudowane zostały jako grobowce dla faraonów i ich rodzin w okresie starożytnego tzw. Starego i Średniego Państwa. Największa z nich, Piramida Cheopsa, jest jednym z największych budynków na świecie. Monumentalne budowle charakteryzują się trójkątnym kształtem, złożonym z równoległych boków, łączących się w wierzchołku.
Piramidy mezoamerykańskie
Zbudowane przez cywilizacje, takie jak Majowie, Aztekowie i Zapotekowie. Piramidy te charakteryzują się schodkowym kształtem, w którym każdy kolejny poziom jest mniejszy od poprzedniego. Wierzchołek piramidy stanowiła kaplica, a jej ściany ozdobione były reliefami i malowidłami. Co roku odwiedzane są przez rzesze turystów, podobnie zresztą jak ich egipskie siostry.
Piramidy nubijskie
Kompleks grobowców znajdujących się w Afryce. Do ich powstania przysłużyły się ludy starożytnych Nubijczyków, którzy zamieszkiwali dzisiejszy Sudan i Egipt. Wzniesione przez nich budowle są nachylone pod bardziej stromym kątem niż ich egipskie odpowiedniki, co nadaje im też ostrzejsze kształty. Piramidy te zbudowane zostały w późnym okresie Starego Państwa Egiptu (podobnie jak niektóre grobowce faraonów) i stanowiły miejsce pochówku dla królów nubijskich.
Piramidy Chin
Chińskie piramidy były budowane przez cesarskie dynastie Han i Tang w Państwie Środka między II w. p.n.e. a VII w. n.e. Ich charakterystycznym elementem jest bardziej płaski kształt niż piramidy egipskie i budulec, którym w przeważającej części były cegły i glina. Budowle te pełniły funkcję grobowców dla cesarzów, a także służyły jak miejsce złożenia skarbów należących do władców. Chińczycy swoje piramidy łączyli często z innymi grobowcami królewskimi oraz pałacami.
Piramidy Guanczów
Jedne z najmniej znanych piramid we współczesnym świecie. Były one zbudowane przez rdzenną ludność zamieszkującą Wyspy Kanaryjskie, zanim te zostały skolonizowane przez Hiszpanię. Od innych tego typu budowli różnią się kolistym kształtem. Za podstawowy budulec do ich powstania służył kamień wulkaniczny, którego tam nie brakowało. Piramidy te były prawdopodobnie miejscami kultu i ofiarowania dla bóstw, którym cześć oddawali tubylcy.
Piramidy na Starym Kontynencie
Europejskie piramidy zbudowane zostały w różnych okresach i przez różne kultury. Nie może to dziwić ze względu na różnorodność narodową na Starym Kontynencie. Wiele z nich zostało odkrytych stosunkowo niedawno. Najbardziej znanym przykładem jest Piramida w Visoko w Bośni i Hercegowinie, która została odkryta w 2005 roku. Nie wiadomo do końca, w jaki sposób ją wzniesiono. Niektórzy uważają wręcz, że powstała ona w sposób naturalny. Prawdopodobnie była grobowcem sprzed ponad 12 000 lat.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Style architektoniczne