Cuda architektoniczne

Rodzaje balkonów

27 lutego 2023 0 komentarzy

Balkon to otwarta przestrzeń budynku, najczęściej połączona z reprezentacyjnym pomieszczeniem mieszkania. Umożliwia lepszy kontakt z otoczeniem, zapewnia dodatkową powierzchnię rekreacyjną i dekoracyjną. Podkreśla również mieszkalny charakter nieruchomości.

W polskim budownictwie mieszkaniowym balkony mają zazwyczaj kształt zbliżony do prostokąta. Można jednak spotkać balony na narożnikach lub opasające wokół budynek. W odróżnieniu od loggi są wysunięte poza obrys budynku i nieosłonięte. Latem zapewniają doskonała przestrzeń do odpoczynku. W połączeniu z dużymi, przeszklonymi drzwiami doskonałe nasłoneczniają pokój.

Loggia i taras odmianą tradycyjnego balkonu

Podobne cechy do balkonu posiada loggia, która również jest otwartą przestrzenią i pewnego rodzaju przedłużeniem salonu. W odróżnieniu od tradycyjnego balkonu loggia mieści się w bryle budynku i nie wykracza poza jego obrys. W związku z tym przynajmniej z dwóch stron jest otoczona ścianami (balkon tylko z jednej) oraz zadaszona. Dodatkowo loggia może być przeszklona, dzięki czemu można z niej korzystać o każdej porze roku.

Wspólne cechy z balkonem może posiadać też taras. Zazwyczaj posiadają one duże powierzchnie i są najczęściej budowane na najniższej kondygnacji, albo na dachu budynku.

Rodzaje balkonów ze względu na materiał, z którego są wykonane

Balkony betonowe mogą występować w dwóch rodzajach:

  • balkony prefabrykowane to gotowe elementy, które montuje się, łącząc je z konstrukcją budynku. Często już na etapie produkcji są wyposażane w barierki.
  • balkony żelbetowe, buduje się wraz z bryłą budynku, układając na szalunku zbrojenie zakotwiczone w ścianach lub wyprowadzone ze stropu niższej kondygnacji. Po przygotowaniu szalunku wylewa się płytę betonową o odpowiedniej grubości, wykonuje izolację i montuje elementy wykończeniowe.

W przypadku balkonów drewnianych również możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:

  • pierwszy stanowi część konstrukcji obiektu. Jest budowany na drewnianych balach będących przedłużeniem części konstrukcyjnych.
  • drugi rodzaj to balkony o konstrukcji betonowej lub salowej, w których drewno pełni rolę wykończeniową.

Balkony stalowe stosowane są najczęściej w budynkach będących adaptacją obiektów poprzemysłowych na cele mieszkaniowe lub w domach jednorodzinnych. Konstrukcja balkonu może być dobudowana do ściany istniejącego już obiektu. Jest to tzw. balkon podwieszany.

Rodzaje balkonów ze względu na technologię

Balkon wspornikowy to najpopularniejszy rodzaj balkonu. Zamocowany jest do stropu kondygnacji lub do ściany nośnej. Zazwyczaj wykonane są w technologii żelbetowej. Poprzez połączenie płyty balkonu z budynkiem powstają jednak mostki termiczne, dlatego odchodzi się od ich budowy w nowoczesnych budynkach energooszczędnych.

Balkon podwieszany montowany jest do ściany za pomocą stalowych cięgien lub konstrukcji podpierających z zastrzałami i belkami od dołu płyty. Ze względu na masę mogą obciążać ścianę budynku, za to istnieje możliwość ich montażu na obiektach już istniejących.

Balkon podparty to konstrukcja posiadająca własny fundament, oparta na salowych, drewnianych lub żelbetowych słupach. Dzięki temu rozwiązaniu ściany budynku nie są obciążone. Pochodną tego rodzaju balkonu jest loggia oparta na ścianach budynku.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Elementy architektoniczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *