Cuda architektoniczne

Najpopularniejsze rodzaje drewna wykorzystywane w budownictwie

21 lipca 2021 0 komentarzy

wkręcanie wkręta w dębową deskę

Drewno jest najczęściej wykorzystywanym surowcem w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Przede wszystkim jest materiałem ekologicznym, który nie wykazuje niekorzystnego działania na ludzki organizm, daje się również dowolnie kształtować. Zwolennicy tego surowca cenią niepowtarzalność form, faktur i kolorów, które czynią z drewnianych budowli i elementów wykończenia wnętrz oryginalne dzieła sztuki.

7 najpopularniejszych gatunków drewna w budownictwie

W budownictwie wykorzystuje się zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Każdy z nich posiada specyficzne właściwości i jest wykorzystywany do innych celów. Drewno ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest nieocenionym materiałem budowlanym. Charakteryzuje się mniejszym poddawaniem się korozji przy właściwej impregnacji, lżejszą wagą konstrukcji, łatwością obróbki i montażu, plastycznością oraz dobrą izolacją termiczną i elektryczną.

Najczęściej w budownictwie wykorzystuje się:

  1. Dąbdrewno dębowe jest twarde i trudne do obróbki mechanicznej, lecz jest bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie. W reakcji z wodą drewno dębowe twardnieje i czernieje. Aby drewno z czasem nie pękało, musi zostać starannie wysuszone zanim zostanie poddane procesowi obróbki. Wykorzystuje się je do budowy podkładów kolejowych, posadzek, stolarki budowlanej, do produkcji beczek oraz drewnianych kół.
  2. Wiąz – drewno wiązu, podobnie jak dębowe, jest twarde i trudne w obróbce. Jest jednak bardzo trwałe i wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych. Drewno wiązu często wykorzystywane jest do produkcji boazerii i posadzek.
  3. Olcha – drewno olchy jest miękkie i lekkie, łatwo poddaje się obróbce i polerowaniu. Dzięki wysokiej zawartości garbników, drewno olchy jest bardzo trwałe w przypadku, gdy znajduje się pod wodą. Drewno pozyskiwane z olchy najczęściej wykorzystywane jest do produkcji płyt i sklejek.
  4. Jesion – drewno jesionu jest dość trwałe, jednak wystawione na duże wahania wilgotności szybko się niszczy. Jesion ma wyraźnie zaznaczone słoje, dlatego często stosuje się go do wyrobu efektownych boazerii i posadzek.
  5. Sosna pospolita – drewno sosnowe jest ciężkie i wytrzymałe. Duża ilość żywicy nadaje mu charakterystyczny i intensywny zapach. Sosna jest gatunkiem stosunkowo trwałym i odpornym na wilgoć. Łatwo wchłania farby, lakiery i impregnaty, chętnie wykorzystywana do produkcji konstrukcji dachowych i ściennych, mebli, podłóg i wyrobów drewnopochodnych.
  6. Modrzew – modrzew jest typem drzewa ciężkiego i twardego, z dużą ilością żywicy. Jest trudny w obróbce i często pęka. Drewno modrzewiowe ma bardzo wyraźnie zaznaczone słoje. Jego dodatkowym atutem jest połyskliwość. Drewno modrzewiowe jest zaliczane do najbardziej trwałych gatunków wykorzystywanych w budownictwie.
  7. Świerk – drewno pozyskiwane ze świerku jest lekkie i miękkie, a zarazem trudne w obróbce mechanicznej, ze względu na dużą ilość sęków i pęcherzy żywicznych. Z tego powodu nie nadaje się też do polerowania. Drewno świerkowe jest najtrwalsze, gdy znajduje się w miejscu całkowicie suchym lub trwale zanurzonym pod wodą. Z uwagi na fakt, iż łatwo przyjmuje farbę i impregnat, można go zanurzać w specjalnych kąpielach. Z drewna świerkowego wykonuje się konstrukcje nośne i stolarkę budowlaną oraz wyroby drewnopochodne.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Materiały w architekturze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *