Cuda architektoniczne

Mauzoleum Abrahama Lincolna

14 września 2023 0 komentarzy

Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie stanowi nie tylko ważne miejsce pamięci i kultu narodowego, ale również wybitny przykład architektury, który przyciąga zwiedzających z całego świata. Jest to monumentalne dzieło mające oddać ducha wielkości życia i dziedzictwa szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Grobowiec przypominający starożytną grecką świątynię został oficjalnie oddany do użytku 30 maja 1922 roku jako miejsce pochówku Lincolna, który był prezydentem USA od 1861 roku do swojej tragicznej śmierci w 1865 roku.

Styl architektoniczny

Stołeczna budowla została zaprojektowana w stylu neoklasycznym. Był on bardzo popularny w XIX wieku i odwoływał się do klasycznych wzorców architektury starożytnej Grecji i Rzymu. Główny architekt tego robiącego ogromne wrażenie panteonu Henry Bacon wziął za wzór greckie świątynie, co nadaje temu dziełu surową i majestatyczną formę. Cała konstrukcja ma wymiary 57,8 na 36,1 metrów i 30 metrów wysokości.

Zewnętrzne oddanie greckiego piękna

Fasada Mauzoleum Abrahama Lincolna jest imponująca i dostojna. Głównym elementem architektonicznym jest wielki portyk, który zdobi front budynku. Składa się on z 36 kolumn doryckich, które symbolizują liczbę stanów USA w czasach panowania Lincolna. Każda z nich reprezentuje inny stan, co jest wyjątkowym ukłonem w stronę bogatej historii i siły amerykańskiego państwa. Całość budynku jest zwieńczona trójkątnym frontonem, w którym umieszczono inskrypcję „In this temple as in the hearts of the people for whom he saved the Union the memory of Abraham Lincoln is enshrined forever” (W tej świątyni, podobnie jak w sercach ludzi, dla których ocalił Unię, pamięć o Abrahamie Lincolnie jest zachowana na zawsze).

Wewnętrzny majestat

Wnętrze mauzoleum jest równie okazałe co jego fasada. Centralnym punktem po wejściu na teren budowli jest sarkofag Abrahama Lincolna, który został wykonany z białego marmuru pochodzącego z amerykańskiego stanu Georgia. Grobowiec umieszczony jest w głównej komorze pod kopułą, która jak już wcześniej wspomniano, wsparta jest na 36 kolumnach jońskich. Każda z nich ma 15 metrów wysokości i niecałe dwa metry średnicy u podstawy. Warto też dodać, że została ona ozdobiona mozaiką przedstawiającą liczbę stanów oraz inne symboliczne elementy ważne dla amerykańskiego państwa.

Pomnik w centrum uwagi

Wiemy już, że nad sarkofagiem jednego z największych prezydentów USA w historii tego kraju znajduje się jego monumentalna rzeźba. Autorem siedzącego Lincolna jest Daniel Chester French. Prezydenta wysokiego na 28 metrów, przedstawiono w kontemplacyjnej pozie, z lewą dłonią opartą na jego kolanie, a prawą trzymającego dokument. Pomnik wzniesiono na prostokątnym granicie mającym wymiary 57 na 78 metrów. Nieco niżej dobudowano do niego ścianę oporową o wysokości 4,3 metra. To wyjątkowe dzieło sztuki zostało stworzone, aby oddać Lincolnowi hołd i ukazać jego spokój oraz mądrość w trudnych czasach.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w USA

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *