Cuda architektoniczne

Jean Nouvel

26 września 2019 0 komentarzy

Jean Nouvel to wybitna postać francuskiej kultury. Architekt znany jest z rozwiązań niekonwencjonalnych, a także śmiałości, którą uwidacznia w swoich projektach.

Urodzony 12 sierpnia 1945 roku w Fumel, ma w swoim dorobku wiele znanych budowli i nagród. W 2008 roku zdobył Nagrodę Pritzkera, a budynek jego projektu Institute du Monde Arabe otrzymał prestiżową nagrodę Agi Khana dla Architektury. Projekty Nouvela wyróżnia dbałość o kolory, fakturę, często urozmaica je świetlnymi iluminacjami, dzięki czemu proste bryły stają się niezwykłymi obiektami.

Rodzice liczyli, że zostanie inżynierem, sami byli nauczycielami. Jednak jego zainteresowania szły w innym kierunku. Kiedy był nastolatkiem uwidoczniły się u niego pasja do sztuki oraz talent do rysowania. Zdecydował się na studiowanie architektury i w 1970 roku ukończył École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.(1970). Niedługo po studiach rozpoczął własną działalności oraz zaczął współpracować z festiwalem sztuki Biennale de Paris, gdzie przez kilkanaście lat zajmował się projektowaniem wystaw. W latach siedemdziesiątych brał czynny udział w publicznej dyskusji na temat kondycji i przyszłości architektury we Francji. Współorganizował konkurs na rewitalizację dzielnicy handlowej Paryża – Les Halles. Jego kariera naprawdę rozkwitała w kolejnej dekadzie, kiedy wygrał konkurs na siedzibę Instytutu Świata Arabskiego (nagroda Agi Khana).

W 2008 roku zwyciężył w konkursie na projekt wieżowca Signal w Paryżu, jednak ostatecznie się z niego wycofał z uwagi na brak inwestorów. Budynek miał być elementem rewitalizacji dzielnicy La Defence, a sam projekt silnie wspierał ówczesny prezydent Nicolas Sarkozy, dlatego też decyzja architekta o porzuceniu projektu była sporym zaskoczeniem.

W jego dorobku znajdują się:

  • Teatr Miejski, Belfort (1979-83),
  • budynek ONYX w Saint Herblain we Francji (1987-1988),
  • rozbudowa opery w Lyonie (1986-1993),
  • centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie (1993-2000),
  • Park Nauki koło Mons w Walonii;
  • centrum Andel w Pradze,
  • Muzeum Narodowe Kataru w Dosze,
  • muzeum Louvre Abu Dhabi.

Założona przez niego pracownia architektoniczna Atelier Jean Nouvel jest obecnie jedną z największych we Francji, zatrudniając 140 osób w samym tylko biurze w stolicy. Jej oddziały znajdują się w kilku ważnych, europejskich miastach, tj. w Londynie, Kopenhadze, Rzymie, Barcelonie i Madrycie oraz w Nowym Jorku. Jego projekty realizowane są w wielu miejscach na świecie.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Francji

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *