Cuda architektoniczne

Domy prefabrykowane

20 stycznia 2021 0 komentarzy

Domy prefabrykowane, inaczej nazywane domami modułowymi lub szkieletowymi, to po prostu budynki, które montuje się na placu budowy z gotowych elementów. Taki dom można postawić już w trzy miesiące, więc technologia ta zyskuje popularność wśród osób, które chciałyby szybko wprowadzić się do własnych czterech kątów. Czy taka konstrukcja jest jednak solidna i pozwoli mieszkać w prefabrykowanym domu wiele lat?

Technologie modułowe często stosuje się w budowie domków letniskowych, które nie są trwale związane z gruntem. Jednak już w Polsce coraz częściej buduje się z prefabrykatów, nawet budynki całoroczne. Wzięliśmy przykład ze Skandynawów, którzy tworzą tak domy już od wielu lat i doceniliśmy, z jakimi korzyściami może się to wiązać.

Dom prefabrykowany – jak powstaje?

Wszystkie elementy domu, takie jak na przykład ściany, strop czy dach są tworzone w fabrykach producentów, a później na placu budowy są one ze sobą łączone na przygotowanych wcześniej fundamentach. Takie budynki są tworzone zgodnie z jedną z dostępnych technologii:

  • domy szkieletowe, gdzie tym szkieletem jest stal lub drewno i do rdzenia dopasowuje się resztę elementów,
  • domy z keramzybetonu, które składają się ze stalowej ramy, a później wypełnia się ją połączeniem wypalonej gliny i betonu.

Domy prefabrykowane są objęte Prawem budowlanym, czyli jeśli ich powierzchnia przekracza 35 m kw. lub są na stałe związane z gruntem, to wymagają wydania pozwolenia na budowę.

Domy szkieletowe a domy z keramzybetonu – czym się różnią te technologie?

Dom szkieletowy opiera się na stalowej lub drewnianej konstrukcji. Natomiast ściany wypełnia się pianką poliuretanową. Dodatkowo są one ocieplane wełną mineralną, a warstwa wierzchnia to płyty karton-gips.

Z kolei budynki z keramzybetonu to stalowa rama, którą wypełnia się właśnie tym surowcem. Dom także ociepla się wełną mineralną, natomiast z zewnątrz widzimy tynk mineralny albo drewniane płyty.

Obie technologie są tak zaprojektowane, aby domy przetrwały wiele lat i były odporne na warunki atmosferyczne.

Zalety domów prefabrykowanych

Domy modułowe to rozwiązanie dla niecierpliwych inwestorów. W końcu wystarczy poczekać maksymalnie kilka miesięcy od momentu wydania pozwolenia na budowę i można się wprowadzać. Tempo prac nie jest także tak bardzo uzależnione od pogody, bo wszystkie duże elementy powstają w fabryce. Dodatkowo nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru, bo gdy wybierzemy wykwalifikowaną firmę, która stawia domy modułowe i może pochwalić się renomą na rynku, to jej pracownicy dbają o to, aby budynek był wybudowany zgodnie ze sztuką i przetrwał wiele lat.

Warto również rozważyć zastosowanie tej technologii, jeżeli zależy nam na wybudowaniu domku letniskowego. Wtedy nie potrzeba pozwolenia na budowę, a z uroków swojego letniska będziemy mogli cieszyć się już w najbliższym sezonie.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *