Cuda architektoniczne

Dlaczego architekci krajobrazu nie lubią tui?

4 listopada 2021 0 komentarzy

Rząd tuj tworzących żywopłot

Tuja, zwana też żywotnikiem, jest uznawana za jeden z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Można ją spotkać także w parkach i zieleńcach. Doskonale sprawdza się w przydomowych dekoracjach i jako żywopłot o pięknym, zielonym kolorze. Ma niewielkie wymagania klimatyczne i jest stosunkowo łatwa w uprawie, dlatego wybiera ją większość polskich ogrodników. Jakie rośliny mogą zastąpić tuje?

Tuja – ozdoba polskich ogrodów

Dwie odmiany, które zdominowały polskie ogrody to tuja Szmaragd i tuja Barbant. Tuje sadzi się od kwietnia do połowy października. Rośliny można łatwo uprawiać i kształtować. Wymagają żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Najszybciej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Posadzone obok siebie szybko się rozrastają tworząc piękny, gęsty żywopłot. Są odporne na mrozy i oczarowują żywym, zielonym kolorem i leśnym zapachem przez cały rok.

Kontrowersje wokół tui

Dawniej tworzono wyszukane kompozycje ogrodowe z kwitnących, barwnych roślin, które nie tylko pełniły funkcję estetyczną, ale także medyczną i ekologiczną. Później zaczęto sprowadzać z zagranicy krzewy ozdobne, które są zdecydowanie prostszym rozwiązaniem dla ogrodników, a co najważniejsze skutecznie odgrodzą od sąsiadów i stworzą prywatną, intymną przestrzeń. Tuje opanowały większość posesji, co martwi architektów krajobrazu i przyrodników. Bez wątpienia mają wiele zalet, ale każdy powinien zadbać o różnorodność gatunków roślinnych i umiejętne wkomponowanie ich w swoje otoczenie dla równowagi w przyrodzie. Stwórzmy swoje ogrody przyjazne dla owadów zapylających, motyli i ptaków.

Co sadzić zamiast tui?

Pora skierować uwagę na inne rośliny, które również nie są szczególnie wymagające w uprawie i pielęgnacji. Zamiast tui możemy wybrać rośliny, które świetnie sprawdzą się w roli żywopłotu. Wśród nich można wymienić: cis, forsycję, berberys, buk, tulipaniec amerykański, świerk. Czym charakteryzują się te odmiany?

Cis – gatunek iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych, dorasta do 15 m wysokości. Jest odporna, długowieczna, wolno rosnąca, a przy posadzeniu w równych odstępach i regularnym przycinaniu można stworzyć imponującą, żywopłotową ścianę. Wykorzystywana m.in. jako roślina ozdobna i lecznicza.
Forsycja – istnieje 8 gatunków forsycji, ale w Polsce wykorzystywane są głównie 3 z nich: zwisłe, koreańskie i pośrednie.

Forsycja należy do rodziny oliwkowatych, jest średniej wielkości krzewem (ok. 2-3 m), który zakwita wiosną i przyozdabia gałęzie drobnymi, żółtymi kwiatami wabiącymi motyle. W trzecim roku życia rośliny można formować jej kształt, jaki chcemy uzyskać.

Berberys – istnieje 450 różnych gatunków, w Polsce dostępnych jest ponad 50 odmian. Osiągają do 3 m wysokości. Drobne listki przybierają kolory od jasnozielonych i zimozielonych po bordowe. Berberysy kwitną drobnymi, żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami, które później przeobrażają się w jadalne owoce.

Buk – wywodzi się z rodziny bukowatych. Liście mają oryginalny kształt i unikalną barwę. Buk zwyczajny i wschodni osiąga wysokość do 40-50 m. Sadząc po 4-5 sztuk przy sobie stworzą idealny żywopłot.

Tulipanowiec amerykański – jedno z najszybciej rosnących drzew sięgające do 20 m wysokości i 3-4 m szerokości. Liście tulipanowca są czteroklapowe, jesienią pozłacane, żółte i ozdobione kwiatami przypominającymi tulipany. Tworząc szpaler przy sadzeniu należy zachować odstęp między roślinami od 2,5 do 4 m.

Świerk – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych. Zimozielone, wysoko rosnące drzewo ze stożkowatą koroną. Gałęzie pokrywają równomiernie rozłożone igły. Jego owoce stanowią zwisające, jasnobrązowe szyszki dojrzewające jesienią. Łatwo go formować i tworzyć z niego żywopłoty sadząc drzewka w odległości 0,6 m.

Istnieje dużo więcej drzew i krzewów, które mogą oddzielić prywatną przestrzeń od reszty otoczenia i co najważniejsze wydobyć piękno przyrody i wpłynąć korzystnie na cały krajobraz.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura krajobrazu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *