Cuda architektoniczne

Leonardo da Vinci

1 grudnia 2021 0 komentarzy

pomnik Leonardo da Vinci w Mediolanie

Twórczość Leonarda da Vinci nie ograniczała się jednej dziedziny. Mimo że do jego najbardziej znanych dzieł należą obrazy, artysta zajmował się również m.in. literaturą, mechaniką, anatomią, muzyką, rzeźbą oraz architekturą. Większość stworzonych przez niego projektów architektonicznych nie doczekała się jednak realizacji.

Narodziny mistrza

Leonardo da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 roku niedaleko miejscowości Vinci we Włoszech. Lata nastoletnie spędził na naukach u rzeźbiarza Veroccia. W wieku 20 lat otrzymał uprawnienia do samodzielnej realizacji zleceń. Podczas pierwszych lat działalności był związany z Florencją, następnie przeniósł się do Mediolanu. Jednym z głównych zainteresowań artysty było malarstwo. W czasie swojej pracy twórczej zainteresował się również architekturą. Jego pomysły były starannie przemyślane pod względem technicznym. Mimo że większość projektów nie została nigdy wybudowane, niektóre z nich doczekały się realizacji.

Fortyfikacja Rivellino

Zaprojektowana przez Leonarda da Vinci fortyfikacja została wybudowana w XVI wieku w mieście Locarno. Obiekt powstał na planie pięciokąta i posiadał pochyłe ściany o grubości 4 metrów, które dzięki swojej konstrukcji miały odbijać pociski. W trakcie realizacji fortyfikacji zastosowano także wiele innych nowatorskich rozwiązań militarnych, m.in. okapy nad stanowiskami armat oraz wzmocnienia narożników konstrukcji.

Most w Konstantynopolu

Projekt mostu w Konstantynopolu powstał w 1503 roku. Pierwotnie konstrukcja miała znajdować się nad Złotym Rogiem i łączyć Perę z Konstantynopolem. Zgodnie z założeniem artysty, budowla miała mieć długość 352 metrów. Koncepcja mostu opierała się na budowli Alidosiego w Castel del Rio. Zgodnie z rysunkiem Leonarda da Vinci podpory mostu miały mieć kształt ptasiego ogona.

Projekt powstał dla sułtana Bajazyda II, jednak został zrealizowany dopiero w 2001 roku w Norwegii, jako kładka dla pieszych łącząca Norwegię i Szwecję. Most został skrócony do 100 metrów.

Idealne miasto

Jednym z niezrealizowanych projektów Leonarda da Vinci jest utopijne miasto. Genezy koncepcji upatruje się w epidemii, z którą artysta miał styczność podczas pobytu w Mediolanie.

Miasto idealne według Leonarda da Vinci miało rozpościerać się na dwóch kondygnacjach połączonych pionowymi schodami. Górny poziom miał być przeznaczony do realizacji celów społecznych, dolny natomiast służyć do obsługi miasta: transportu, magazynowania i handlu. Niższy poziom miałby być również miejscem zamieszkania niższej warstwy społecznej.

Całość miasta przecinać miały liczne place, tunele oraz sztuczne kanały. Jednym z głównych założeń projektów było zachowanie w mieście uporządkowanej siatki ulic oraz dużej przestrzeni. Szerokość ulic miała być równa szerokości sąsiadujących z nimi domów, co miało redukować możliwość uszkodzenia budynków podczas trzęsień ziemi i zapewniać optymalny dostęp do światła.

Do znanych projektów architektonicznych Leonarda da Vinci należą także m.in. stumetrowa wieża do zamku Sforzów, letnia rezydencja dla Charlesem d’ Amboise, kościół Santa Maria della Fontan oraz zamek Romorantin.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Włoch

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *