Czym są balkony dostawne?
13 sierpnia 2019 0 komentarzy
Balkony dostawne, to takie, których montaż przebiega bez ingerencji w strukturę nośną budynku. Stanowią całkowicie osobny od budynku element i z reguły są samonośne.
Jak wygląda proces dostawienia balkonu?
Jest on uzależniony od tego, w jaki sposób został zbudowany – przede wszystkim istotny jest fakt, w jaki sposób zamocowano go do budynku. Na pewno uniwersalna jest zasada, że balkony samonośne są wyposażone w elementy podtrzymujące ich ciężar, które wymagają zabetonowania, tak więc element wylewania fundamentów jest zawsze obecny przy takim montażu.
Czy jest to bezpieczne?
Tak! Balkony samonośne są całkowicie bezpieczne i odporne na działanie wiatrów oraz innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Z czego budowane są balkony dostawne?
Z reguły budowane są z metalu, zwykle ze specjalnie zabezpieczonej stali (stal nierdzewna stosowana jest z tylko jako wykończenie balustrad ze względu na swoją cenę), choć zdarzają się wyjątki. W ostatnim czasie zyskują na popularności dostawne balkony wykonane z drewna, są one szczególnie popularną opcją w Niemczech – w Polsce dopiero zaczynają się pojawiać
Jaka jest konstrukcja balkonów dostawnych?
Balkony dostawne są zbudowane na jednej lub kilku podporach, które utrzymują ich ciężar. Kształt oraz forma podpór mogą być bardzo różne i dostosowane do gustu użytkownika. Zwykle mają formę metalowych bądź drewnianych słupów podtrzymujących balkon od spodu. Możliwe są jednak rozwiązania, gdzie jedna z kilku podpór jest skonstruowana w taki sposób, by pełnić jednocześnie funkcję zewnętrznych schodów na balkon. Słupy ze względów konstrukcyjnych muszą zostać zabetonowane w podłożu lub w odosobnionych przypadkach przytwierdzone do już istniejących pod balkonem elementów konstrukcyjnych. Balkon jest przytwierdzony do budynku punktowo, celem zachowania maksymalnej stabilności – nie obciąża to ściany budynku ani nie wpływa w istotny sposób na konstrukcję nośną.
Balkony dostawne – zalety
Podstawową zaletą jest fakt, że balkon dostawny można zastosować w praktycznie każdym budynku i typie budownictwa, co sprawia, że jego użycie jest bardzo ciekawą formą urozmaicenia bryły budynku. Kolejnym plusem jest to, że nie tworzy on “mostu cieplnego” ze stropem, co powoduje, że jest idealnym rozwiązaniem do wszelkiego rodzaju energooszczędnych budynków. Na samym końcu stoi fakt szybkiej budowy oraz braku konieczności hydroizolacji, a także wykończenia. Często przy tradycyjnych balkonach jest to duży problem, a układanie na nich kafli może być bardzo problematyczne. Przy balkonach dostawnych nie ma tego problemu, osoba zainteresowana dostaje balkon już wykończony, gotowy do montażu.
Jakie są ograniczenia?
Ograniczenia balkonów dostawnych są niewielkie ze względu na dużą dowolność ich montażu, jak i wiele rozwiązań konstrukcyjnych. Jedyną przeszkodą może okazać się niecodzienne ukształtowanie terenu pod balkonem oraz brak miejsca w budynku, do którego balkon mógłby zostać przytwierdzony.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Elementy architektoniczne