Cuda architektoniczne

Budynki odporne na trzęsienia ziemi – jak są skonstruowane?

18 listopada 2019 0 komentarzy

Drgania kuli ziemskiej pojawiają się w wielu częściach globu, jednak w niektórych miejscach są one tak częste, że powstają tam budynki odporne na trzęsienia ziemi. Obecnie w rejonach sejsmicznej aktywności powstają nawet wieżowe, a technologia umożliwia przystosowanie architektury do trudnych warunków.

Dostosowanie budynków do użytkowania ich w miejscach, w których występują trzęsienia ziemi nazywa się budownictwem sejsmicznym. Jego celem jest ochrona konstrukcji nośnej przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku ruchów ziemi. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się konstrukcje sprężyste. Budynki powstające w tej technologii z założenia muszą być lekkie, toteż do ich wykonania stosuje się najlżejsze materiały konstrukcyjne. Pod fundamentami natomiast umieszcza się amortyzatory w postaci sprężyn lub wykonane z gumy. Elementy te przenoszą drgania pionowe i poziome, przez co środek ciężkości budynku pozostaje stabilny.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tłumika drgań harmonicznych (TMD). Zastosowano je w wieżowcu Tajpej 101 na Tajwanie. Jest to budynek mający ponad 500 m wysokości i 101 pięter. Między 92 a 88 piętrem zwisa stalowa kula ważąca 660 ton, która umożliwia tłumienie drgań o określonej częstotliwości. Podobne zastosowanie może mieć basen z wodą, który znajduje się wieżowcu One Wall Centre w Vancouver. Na jego dachu znajdują się dwa zbiorniki wody po 227 m3 każdy. Służą one za stabilizator w przypadku wykrycia ruchów budynku. W razie potrzeby woda jest używana do zgaszenia pożaru. Warto bowiem wspomnieć, że to często właśnie ogień, nie drgania ziemi, są największym zagrożeniem dla konstrukcji budynków. Sytuacja taka miała miejsce w przypadku wież World Trade Center, które zawaliły się nie wskutek uderzenia w nie samolotów, ale w wyniku powstałych po uderzeniu pożarów, które doprowadziły do rozgrzania i odkształcenia stalowej konstrukcji. Ta ostatecznie ugięła się i zawaliła pod ciężarem budynków.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *