Cuda architektoniczne

Bosco Verticale

26 listopada 2019 0 komentarzy

Okazuje się, że żeby obcować z drzewami i roślinami wcale nie trzeba iść do parku, nawet jeśli mieszka się w wieżowcu. Wystarczy wyjrzeć przez okno, a naszym oczom ukaże się ogród, który wyrasta z dachu i balkonów nietypowych wieżowców w Mediolanie. To Bosco Verticale – budynki mieszkalne z pionowym lasem.

Mieszkając w dużym mieście, marzymy o własnym skrawku zieleni. W otoczeniu roślin oddychamy czystszym powietrzem i efektywniej odpoczywamy. Właśnie dlatego warto mieć je w domu, ale też możliwie często przebywać na łonie natury. Włoscy architekci z Boeri Studio zapewnili ten komfort mieszkańcom swojego budynku, ale także zapisali się w historii architektury z bardzo oryginalnym projektem.

Bosco Verticale – pionowy las w sercu Mediolanu

Bosco Varticale to dwa budynki mieszkalne, które znajdują się w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie. Jest to para wieżowców:

  • Torre D ma 76 metrów wysokości i 19 kondygnacji,
  • Torre E ma 11 metrów wysokości i 27 kondygnacji.

Łącznie na obu budynkach zasadzono ponad 800 drzew, 4,5 tys. krzewów oraz 15 tys. mniejszych roślin w 90 gatunkach na balkonach, tarasach i dachach. Każdy element został zasadzony według preferencji gatunku – niektóre na bardziej nasłonecznionych fasadach, inne na te bardziej zacienionych.

Co ciekawe, rośliny są umieszczone w fasadzie budynku, co spowodowało trudności podczas budowy. Najpierw budowniczy musieli postawić sam szkielet wieżowców, co zajęło około dwóch lata. Następnie do pracy wkroczyli botanicy, którzy umieścili w nim rośliny. Co ciekawe, na balkonie każdego mieszkania znajduje się jedno, dorosłe drzewo.

Zielony wieżowiec – jak to działa w praktyce?

Budynek, którego bujna roślinność jest integralną częścią, wygląda spektakularnie. Jak jednak podlewać tyle roślin oraz co zrobić, żeby nie ucierpiały od warunków atmosferycznych? O to zadbały architektki krajobrazu Emanuela Borio i Laura Gatti.

Rośliny są podlewane wodą deszczową, ale także tak zwaną szarą wodą, czyli oczyszczonymi ściekami (oprócz tych z toalet), które wyprodukowali mieszkańcy Bosco Verticale. Jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, bo pozwala wodę wykorzystywać dwukrotnie.

Dorosłe drzewa są podatne na podmuchy wiatru, które często występują na wysokości balkonów wieżowców. Dlatego wcześniej testowano konstrukcję w panelu aerodynamicznym. Testy przebiegły prawidłowo, dlatego od 2014 roku możemy podziwiać zielony wieżowiec w Mediolanie.

Miejski ogród – ogromne znaczenie dla środowiska

Pomysł na powstanie Bosco Verticale powstał w głowach architektów w odpowiedzi na odpowiedź na problem, z którym boryka się Mediolan, czyli smog. Ze względu na ograniczoną powierzchnię na ziemi, twórcy postanowili wykorzystać tę nad ziemią, by przyczynić się do zalesienia Mediolanu. Ponad 20 tys. roślin na wieżowcach pochłania bowiem 10 tys. kg dwutlenku węgla rocznie, w zamian za to wytwarza ok. 19 tys. kg tlenu rocznie.

Warto wspierać i doceniać inicjatywy, które służą człowiekowi, a jednocześnie dbają o równowagę środowiska. Właśnie dlatego projekt Bosco Verticale został wielokrotnie nagradzany w konkursach architektonicznych.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: budownictwo ekologiczneciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Mediolanieciekawe budynki we Włoszech

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *