Cuda architektoniczne

Walter Gropius

14 listopada 2019 0 komentarzy

Określany mianem jednego z najwybitniejszych architektów XX wieku Walter Gropius swoją działalnością do dziś wywiera wpływ na kolejne pokolenia architektów. Jak wyglądało życie jednego z głównych przedstawicieli stylu międzynarodowego?

Młodzieńcze lata

Walter Gropius urodził się 18 maja 1883 w Berlinie. Wywodził się z rodziny berlińskich księgarzy i wydawców. Jego stryjeczny dziadek, Martin Gropius, również był znanym na świecie architektem. Młody Walter w latach 1903–1905 studiował architekturę w Monachium, a następnie do 1907 w Berlinie. Nigdy nie ukończył studiów, jednak nie przeszkodziło mu to w zostaniu jednym z najsłynniejszych twórców i przedstawicieli nowoczesnej architektury. Szczególnie interesował się budownictwem przemysłowym i mieszkaniowym.

Intensywny rozwój tego genialnego twórcy miał miejsce w 1908 roku, kiedy to dzięki mecenatowi kolekcjonera sztuki Karla-Ernsta Osthausa został asystentem Petera Behrensa w Berlinie. Podczas pracy w pracowni poznał wiele wybitnych osobistości m.in. Ludwiga Miesa i Charles’a E. Jeannereta (Le Corbusiera). W czasie praktyki u Behrensa był współprojektantem hali turbin AEG w Berlinie.

Własne biuro projektowe

W 1910 roku Walter otworzył własne biuro projektowe, gdzie współpracował z Adolfem Meyerem. W ramach jego działalności zajmował się m.in. przebudową i rozbudową fabryki Fagus w Alfeld. Warto wspomnieć, że w tym czasie poza architekturą Gropius zajmował się również projektowaniem wnętrz, mebli czy nawet karoserii samochodów.

W 1914 na wystawie Werkbundu Gropius i Meyer przedstawili model budynku fabrycznego wraz z biurowcem. Budynek ten był przykładem prostoty i funkcjonalności. Tył fabryki pokrywała szklana ściana. Natomiast fasada z przodu była pozbawiona okien i pokryta płytami z wapienia modelowanymi na cegłę.

W 1914 roku wielki książę Saksonii-Weimar-Eisenach Wilhelm Ernest II złożył Walterowi propozycje, by ten został kierownikiem Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła. Realizacje tego planu uniemożliwił jednak wybuch I Wojny Światowej. Podczas wojny Gropius służył na froncie zachodnim. W latach 1918-1919 był aktywnym członkiem stowarzyszenia ekspresjonistów Gläserne Kette i przewodniczył komunistycznej Radzie pracowniczej sztuki.

Bauhaus

Po wojnie, w 1919 roku Walter założył nowoczesną uczelnię artystyczną -rzemiosła, budownictwa i wzornictwa przemysłowego – Bauhaus. Jako jej dyrektor kładł duży nacisk na wszechstronne i interdyscyplinarne kształcenie przyszłych architektów.

Bauhaus, dzięki nowatorskiemu programowi i praktycznemu podejściu do nauczania do dziś uznawana jest za pierwszą nowoczesną szkołę projektowania. Pod przewodnictwem Waltera Bauhaus stała się w ówczesnych latach najważniejszą na świecie uczelnią projektowania.

W 1934 roku Gropius opuścił Niemcy. W 1937 roku na stałe osiadł w USA, gdzie aż do 1952 roku wykładał na Uniwersytecie Harvarda.

Gropius jest twórcą wielu ze słynnych dzieł światowej architektury. Najbardziej znane to m.in.: fabryka obuwia Fagus, budynek administracyjny wystawy Werkbundu, siedziba Bauhausu w Dessau, dom Lewina w Berlinie i Harvard Graduate Center w Cambridge w Massachusetts. Jego dzieła znajdziemy również w Polsce – np. spichlerz we wsi Jankowo i willa w Drawsku Pomorskim.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Niemiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *