Cuda architektoniczne

Bierpinsel w Berlinie

28 października 2022 0 komentarzy

Budynek Bierpinsel w Berlinie o charakterystycznym kształcie przypominającym drzewo

Bierpinsel, czyli tak zwany Pędzel Piwny, to budynek o wysokości 47 metrów utrzymany w stylu architektury futurystycznej pop z lat 70. Znajdziemy go w dzielnicy Steglitz, a nazwę obiegową stworzyli berlińczycy nawiązując zapewne do specyficznego kształtu budynku. Jednak grupa architektów, która stworzyła projekt, przy pracy inspirowała się kształtem nie pędzla, a drzewa.

Co warto wiedzieć o Bierpinsel?

Budowla, w wieży której znajduje się obecnie restauracja Steglitz, w 2017 została wpisana na listę zabytków.

Steglitz została otwarta 13 października 1976 roku i zajęła wysoką wieżę budynku, który powstał w latach 1972 – 1976. Prace budowlane prowadzono według planów, które stworzyli architekci Ralf Schülera i Ursulina Schüler-Witte. Ta sama para specjalistów zajęła się planem ICC Berlin.

Celem architektów w czasie pracy było złagodzenie dominującego charakteru okolicznej estakady i wkomponowanie jej w zabudowę miejską razem z wieżowcem. Budynek jest wyjątkowy, ponieważ jego dolne konstrukcję sięgają stacji metra, górne elementy wznoszą się wysoko i wyróżniają na tle panoramy miasta.

Zgodnie z duchem czasów, w których powstał budynek, do jego wykonania użyto betonu obłożonego czerwonym materiałem z tworzywa sztucznego. Dzięki niezwykłym kształtom i materiałom jest typowym przykładem trendów architektonicznych lat 70 tych. Tego typu budynków jest już obecnie w Berlinie bardzo niewiele. Właśnie dlatego Pędzel Piwny jest wizytówką swojej dzielnicy i całego miasta.

Mimo ogromnej popularności specyficzny kształt budynku sprawia, że długo pozostawał on pusty. Według najemców sprawiał wrażenie “zepsutej budowli” i przebywanie w niej mogło być ryzykowne. Po latach okazało się jednak, że to tylko pozory i Bierpinsel nadal raduje oczy zarówno berlińczyków, jak i zachwyconych nim turystów. Charakterystyczny wygląd i rozpoznawalność tego miejsca sprawia, że od lat mieszczą się w nim lokale gastronomiczne. Cieszą się one prestiżem i popularnością wśród gości. Jak wspominaliśmy, nie było tak jednak od początku i pierwszy najemca zajął budynek dopiero w połowie 1976 roku.

Co znaczące, na tym etapie nie wykorzystywano całego potencjału tego miejsca. Pół roku po oddaniu budynku do użytku powstała tam piwnica z piwem i winem, i aż do 1980 zajęte były tylko dolne kondygnacje. Z czasem zajmowano coraz wyższe piętra, otwierając w Bierpinsel lokale gastronomiczne. Co ciekawe, w budynku w latach 80. powstał jeden z pierwszych barów sałatkowych w Niemczech. W końcu umieszczono też dużą restaurację na ostatnim piętrze wieży.

Obecnie właścicielem budynku i przylegających gruntów jest miasto Berlin. Przez lata był on wielokrotnie remontowany i modernizowany, a prócz punktów gastronomicznych siedzibę w nim miał między innymi klub sportowy. Do najważniejszych i najbardziej widocznych zmian w fasadzie Bierpinsel przyczyniła się międzynarodowa grupa artystów ulicznych. To oni stworzyli nowy projekt, który odmienił wcześniejszy wygląd “szczotki”. Najnowsze zmiany planowane w budynku dotyczą jego wnętrza. Wszystko wskazuje na to, że Bierpinsel zerwie z długą tradycją gastronomiczną i stanie się nowoczesną przestrzenią biurową.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Berlinieciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Niemczech

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *