Cuda architektoniczne

Dom w stylu japońskim

11 października 2022 0 komentarzy

Wnętrze domu urządzone w stylu japońskim, z drewnianą antresolą

Dalekowschodni styl życia łączy się ze spokojem i równowagą, dlatego dom w stylu japońskim jest prawdziwym azylem zanurzonym w cichej, zielonej przestrzeni. Japońskie wnętrza odtwarzają zasady feng shui oraz zamiłowanie do filozofii zen. Wystrój ma być praktyczny, zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkańców oraz sprzyjać duchowym kontemplacjom. Co należy uwzględnić w aranżacji o takim charakterze?

Harmonia pięciu żywiołów

Wystrój i otoczenie domu są tworzone w oparciu o cechy pięciu żywiołów: drewna (dzieciństwo), ognia (młodość), ziemi (dojrzałość), metalu (starość) i wody (narodziny i śmierć). Japończycy stawiają głównie na prostotę i harmonię oraz wykorzystują naturalne światło, które nadaje całości otwartą, jasną i spokojną atmosferę.

Co zobaczymy w japońskim wnętrzu?

W urządzaniu wnętrz dominuje filozofia feng shui. Każdą strefę domu tworzą proste elementy w stonowanych barwach, każdy z nich ma swoje miejsce. Najczęściej są dość niskie, o geometrycznych kształtach. Wszystkie rzeczy znajdują się w zamkniętych szafach i komodach, dając wyraz uporządkowanej przestrzeni, nie tylko fizycznej, ale życiowej. Wśród najważniejszych elementów japońskiego domu można wymienić:

  • Ścianki shoji (fusuma) – przesuwne ścianki działowe wykonane z lekko przejrzystego papieru shoji. Wydzielają strefy z jednej, większej przestrzeni. Przejrzystość ścianek zapewnia odpowiednie doświetlenie pokoi.
  • Tatami – słomiane maty rozkładane na podłodze. Bardzo dobrze chronią przed zimnem, a co najważniejsze są łatwe do złożenia i utrzymania w czystości.
  • Tansu – drewniana komoda z szufladami, w której można przechować wszystkie niezbędne drobiazgi.

Do charakterystycznych elementów wyposażenia japońskiego domu należy także futon, czyli tradycyjne japońskie „łóżko”. Czym różni się od zwykłego łóżka?

Przede wszystkim tym, że w ciągu dnia można go zwinąć i przechować w szafie lub za ściankami shoji. Jest pikowanym, elastycznym materacem, na grubość około 5 cm, wykonanym z bawełny. Można go ułożyć na tatami, czy stelażu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zajmuje mniej przestrzeni. Japończycy są raczej przyzwyczajeni do minimalizmu i skromnego życia, a łóżko futonowe sprawdza się szczególnie w małych metrażach.

Futony cenią sobie także inne kraje, ze względu na ich naturalność i wygodę, jaką zapewnia spanie na solidnej, wyprofilowanej dla kręgosłupa powierzchni. Europejska wersja to drewniane łóżko z nieco zmodyfikowanym futonem. Materac jest także bawełniany, jednak ma podwójną grubość i zazwyczaj jest dodatkowo wzmocniony konopiami, końskim włosiem lub pianką, dzięki czemu uzyskuje lepszą sprężystość.

Specjalne dodatki w japońskiej przestrzeni

Wybierając dodatki do domu w japońskim stylu nie należy stawiać na ich ilość, a dobrą jakość oraz subtelność, dzięki której jedynie podkreślą walory wnętrza. Należą do nich: eleganckie, drukowane zasłony noren, poduszki, stołki drewniane lub bambusowe, podnóżki, kaligraficzne dekoracje, Rośliny także stanowią pożądany element japońskiego wystroju np. drzewka bonsai lub inne wkomponowane w przestrzeń. Dbałość i prostota musi być również zachowana w otaczającym dom ogrodzie zen.

Minimalizm i prostota

Zachodni styl zupełnie odbiega od aranżacji w japońskim klimacie. Wnętrza mogą kojarzyć się z dużą ilością wolnej przestrzeni, „świecić pustkami”, ale to właśnie najbardziej cenią Japończycy. Zbyt duża ilość przedmiotów, kolorów i chaos może przytłaczać. Zamiast tego lepiej ograniczyć się do niezbędnych dla danego pomieszczenia mebli i przedmiotów, dobranych kolorystycznie z minimalną ilością dodatków, ozdób.

W japońskich domach i mieszkaniach używane są nawet określone kolory – najczęściej pastelowe lub w odcieniach ziemi, czyli w brązie, beżu, szarościach. Chętnie stosowane są też jasne barwy, tj. biel lub karmel. Dla przełamania kolorów wykorzystywana jest czerwień lub pomarańcz. Podłogi wykonane są tropikalnych drzew, co daje egzotyczny efekt.

Japońskie wnętrza oddają zamiłowanie do filozofii zen i postrzegania swojego życia jako integralnej całości. Wolna przestrzeń, to swoboda i naturalność. Mieszkańcy stawiają na bliski kontakt z naturą, co umożliwiają przeszklenia w niemal każdym pomieszczeniu domu.

Na współczesne mieszkania Japończyków wpływają również światowe trendy, jednak to stare tradycje są podstawą w projektach domów, dzięki czemu tworzą unikalny, ciekawy styl.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Style architektoniczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *