Dom atrialny
3 września 2021 0 komentarzy
Domy atrialne budowali już starożytni Grecy i Rzymianie. Dzięki nim znamy ich projekty, które okazały się tak funkcjonalne, że są budowane do dziś. Główną cechą, która czyni dom atrialny wyjątkowym, jest atrium, czyli niewielki dziedziniec usytuowany wewnątrz bryły budynku. Projekty domu atrialnego są tworzone tak, by otoczyć go ścianami ze wszystkich stron. Jeśli więc marzysz o ogrodzie lub przestrzeni rekreacyjnej ukrytej przed wzrokiem sąsiadów, dom atrialny może to zapewnić.
Atrium, czyli serce domu
Niewielki prywatny dziedziniec, na którym zwykle znajduje się ogród z niedużą jadalnią, jest w projekcie domu atrialnego zupełnie zamknięty. Daje to poczucie prywatności i pozwala szczelnie osłonić tę przestrzeń przed zgiełkiem ulicy. Korzyści, jakie daje atrium doceniali już starożytni, a dzięki nim możemy cieszyć się nimi również współcześnie.
Atrium to nie jedyna zaleta omawianego projektu. Ten rodzaj budynku mieszkalnego znakomicie sprawdza się w ciasnej, miejskiej zabudowie – nie tylko ze względu na prywatny taras. Dom atrialny nie wymaga wiele miejsca i można go z powodzeniem zbudować nawet na niewielkich działkach.
Budynek powstaje zwykle na planie kwadratu. Gdy kilka domów atrialnych powstaje obok siebie, można przy ich budowie wykorzystać sąsiednią ścianę. Sercem budynku przy projektach tego typu zawsze jest atrium. To tam skierowane są wyjścia ze wszystkich pomieszczeń, a także okna zewnętrzne. Właśnie dlatego zorganizowanie na niewielkim dziedzińcu przestrzeni zielonej jest tak świetnym pomysłem.
Dom atrialny – wady i zalety projektu
Jak już wspominaliśmy, ten rodzaj budynku nie ma zbyt dużych wymagań przestrzennych. Bryła domu może szczelnie wypełniać naszą działkę, a decydując się na konstrukcję piętrową, jeszcze skuteczniej osłaniamy nasze atrium od świata zewnętrznego.
Jedyną wadą tego typu budynku mieszkalnego może być fakt, że sprawdza się on najlepiej w ciasnej, miejskiej zabudowie. Atrium to znakomite rozwiązanie, gdy mamy do dyspozycji tylko niewielką ilość przestrzeni wokół domu lub znajduje się on tuż przy ruchliwej ulicy. Projekt traci jednak swoje walory przy zabudowie wolnostojącej, gdzie mamy do dyspozycji więcej wolnej przestrzeni.
Gdzie najczęściej budowane są domy atrialne?
Domy atrialne są niezwykle popularne w dużych miastach Włoch czy Hiszpanii. Można spotkać je także w Niemczech i Austrii. W zabudowie polskich miast wciąż pojawiają się rzadko, co może dziwić, ponieważ idealnie mogłyby wpisać się w nadwiślański klimat. Ich zalety sprawiają, że jest to zapewne kwestia czasu. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie zmiany w polskim prawie, które promują niewielkie budynki.
Wartą uwagi ciekawostką jest projekt katowickiego biura projektowego z 2006 roku, czyli dom aatrialny. W 2008 otrzymał on tytuł House of the Year – najlepszego domu świata, przyznawany przez portal World Architecture News. Na czym polega ten projekt? Budynek zachowuje klasyczne atrium, jednak można się do niego dostać za pomocą podziemnego podjazdu prowadzącego wprost na dzieciniec. To w atrium znajdują się drzwi wejściowe, co pozwala mieszkańcom na zachowanie jeszcze większej prywatności.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy