Cuda architektoniczne

Álvaro Siza

9 września 2021 0 komentarzy

widok na front budynku Bonjour Tristesse

Wśród współczesnych portugalskich architektów Álvaro Siza wyróżnia się projektami prostymi, czasem nawet surowymi, ale z pewnością uwrażliwionymi społecznie. Jego budynki swobodnie wtapiają się w otoczenie i równie naturalnie służą swoim celom. Architekt ten nie sili się na ozdobną formę. Znacznie wyżej stawia funkcjonalność. Może właśnie dzięki temu jego budynki są tak “ciepłe” i sprawiają wrażenie wygodnych – jeszcze zanim się do nich wejdzie.

Życie i projekty utalentowanego architekta

Álvaro Siza urodził się w 1933 w Matosinhos w Portugalii. W latach 1949-1955 studiował architekturę na Wydziale Sztuk Pięknych w Porto. Jego talent został szybko zauważony i jeszcze w czasie nauki zaczął pracować w biurze projektowym jednego ze swoich profesorów – Fernanda Távory. Moment zwrotny w karierze zdolnego architekta nastąpił trzy lata po ukończeniu studiów. W 1958 Siza stworzył piękny i jednocześnie bardzo funkcjonalny projekt pawilonu herbacianego. Praca zostaje doceniona, a artysta na fali uznania założył własne biuro. To pozwoliło mu realizować kolejne projekty i rozwijać swoje talenty.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych Siza był asystentem na wydziale architektury swojej rodzimej uczelni. Już wtedy interesowało go funkcjonalne budownictwo mieszkaniowe, którym zajmował się przez następne kilka lat. Kolejnym punktem zwrotnym w karierze architekta była rewolucja Goździków.

W Portugalii po obaleniu dyktatury i przejęciu władzy przez socjalistów Álvaro Siza w pełni zaangażował się w projekt dotyczący budownictwa społecznego. Jego flagowym dziełem było Quinta da Malagueira – osiedle dla biedoty, które powstało według projektu Siza w miejscowości Evora.

Czym wyróżniało się to miejsce? Zrezygnowano z typowej w takich projektach ciasnej i wielopiętrowej zabudowy. Projektant postawił na niewielkie, wygodne domki połączone ze sobą wąskimi, brukowanymi uliczkami. W podłączeniu wody i prądu pomogła sieć kanalizacji pamiętająca jeszcze czasy starożytnego Rzymu. Wszystko działało bez zarzutu. Osiedle było bezpieczne i zdecydowanie bardziej wygodne niż inne, popularniejsze projekty tego typu miejsc.

Od 1976 Álvaro Siza jest profesorem na katedrze budownictwa w Porto. Wielokrotnie dawał gościnne wykłady i prelekcje na wielu uczelniach nie tylko w Portugalii, ale i na całym świecie. Dowodem osiągnięć są liczne odznaczenia dla jego pracy. Do najważniejszych nagród, które zdobył Siza, należą: amerykańska Nagroda Prince of Wales in Urban Design i i Nagroda Pritzkera. Architekt posiada też dwa doktoraty honoris causa (Wenecja i Lozanna).

Mimo że w młodości artysta w swoich projektach wykorzystywał wyraźne trendy postmodernistyczne, prostota jego projektów nie wynika z buntu, a z funkcjonalności. Siza zawsze na pierwszym miejscu stawia wygodę i względy użytkowe projektowanych budynków. Widać to zarówno w jego ulubionym budownictwie mieszkalnym, ale także w jego projektach obiektów sakralnych. To sprawia, że budynki powstałe dzięki jego projektom nie tylko dobrze wyglądają – są rzeczywiście użyteczne i wygodne.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Portugalii

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *