Cuda architektoniczne

Biblioteka Bodlejańska

25 sierpnia 2021 0 komentarzy

widok zabytkowego budynku biblioteki

Biblioteka Bodlejańska (Bodleian Library) to biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego założona w 1602 roku przez angielskiego dyplomatę i bibliofila – Thomasa Bodleya. Jest to jedna z najstarszych bibliotek w Europie, której księgozbiór liczy ponad jedenaście milionów książek. Szacuje się, łączna długość jej półek przekracza 180 kilometrów. Przy ulicy Broad Street usytuowany jest główny budynek biblioteki mieszczący blisko 2 500 000 tomów oraz ponad 60 000 cennych rękopisów i rzadkich zwojów. Książek jest tak dużo, ponieważ od oficjalnego otwarcia biblioteki trafia do niej jeden egzemplarz każdej książki wydanej w Wielkiej Brytanii.

Główne wejście do budynku stanowi słynna Wieża Pięciu Zakonów. Jej nazwa jest ściśle związana z elementami ozdobnymi kolumn, które zostały uporządkowane rosnąco, zgodnie z porządkiem architektury klasycznej: toskańskiej, doryckiej, jońskiej, korynckiej i kompozytowej. Na uwagę zasługują również masywne drzwi główne, na których znajdują się wszystkie herby różnych szkół wyższych Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Do budowy budynku użyto kamienia Headington. Jest to porowaty wapień, który poddany powolnej korozji pokrył się nalotem dodającemu mu niezwykłego, tajemniczego wyglądu. Spoglądając na imponującą bryłę Biblioteki Bodlejańskiej nie sposób nie zwrócić uwagi na ogromne, strzeliste, gotyckie okna, które od stuleci wpuszczają do środka światło. Okna te odgrywały szczególną rolę w czasach, gdy wnętrze nie było jeszcze oświetlane za pomocą energii elektrycznej. Trwało to do 1929 roku, wówczas biblioteka była czynna w godzinach 10:00-15:00 zimą i 09:00-16:00 latem.

Na przestrzeni lat Biblioteka Bodlejańska była rozbudowywana. Wciąż powiększający się księgozbiór wymusił na jej architektach stworzenie przestrzeni, w której studenci mogliby studiować wybrane księgi. Do Duke Humfrey, czyli najstarszej czytelni w bibliotece, dobudowano wschodnie skrzydło (Ars End), w którym zamiast półek wolnostojących zastosowano półki przyścienne. W 1640 roku do tej imponującej budowli dobudowano jeszcze zachodnie skrzydło (Selden End). Dzisiaj Biblioteka Bodlejańska kształtem przypomina literę ,,H’’. Duke Humfrey otwarto w 1488 roku. Odsłonięto w nim malowane belki z szablonami na suficie oraz portrety założycieli Uniwersytetu wzdłuż ścian. Książki umieszczono na dębowych regałach, które są ustawione pod kątem prostym do ścian, po obu stronach z integralnymi biurkami czytelników. Sufit składa się z paneli, na których namalowano herby Uniwersytetu.

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w Bibliotece Bodlejańskiej jest tak zwany Dom Konwokacji. To tutaj odbywają się najważniejsze spotkania, dotyczące funkcjonowania uczelni. W przeszłości za panowania Karola II odbywały się tutaj posiedzenia parlamentu. Sufit w tym miejscu został odnowiony w 1750 roku, a całość pokryto ciemną, dębową boazerią, która dodaje temu miejscu elegancji.

Dziś Biblioteka Bodlejańska zajmuje pięć budynków: XV-wieczną Bibliotekę Duke Humfrey, XVII-wieczną Quadrangle Schools, XVIII-wieczny budynek Clarendon Building i Readcliffe Camera oraz XXI-wieczą Bibliotekę Weston. Dzięki temu, że to budynek z niepowtarzalnym klimatem, jest obiektem pożądania m.in. producentów filmowych i raz na jakiś czas zamienia się w plan filmowy. Kręcono tam m.in. wiele scen do filmów o Harrym Potterze, w których Bodlain Library “udawała” bibliotekę Hogwartu.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Anglii

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *