Druk 3D budynków
13 kwietnia 2018 0 komentarzy
Domy z drukarki 3D to dziś nie science fiction, a rzeczywistość. Potrzeba jedynie 24 godzin, by wydrukować od zera swój wymarzony dom. Jakie możliwości oferuje ta technologia?
Drukowane domy nie są już abstrakcyjnymi wizjami, istniejącymi wyłącznie w głowach architektów. Jednak przez ostatnich kilka lat technologia druku 3D rozwinęła się z druku małych elementów do wydruku pełnoformatowych budynków. Nie dziwi więc zainteresowanie branży budowlanej wykorzystaniem druku 3D, tym bardziej, że to rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zmniejszą się koszty budowy i czas realizacji (powstały już urządzenia zdolne wybudować dom w 24 godziny), a technologia umożliwia wydrukowanie każdego kształtu z dowolnego tworzywa przy pomocy specjalnego urządzenia.
W osiągnięciach tej branży przodują Chiny, w szczególności chińska firma WinSun, oraz USA (Apis Cor). To właśnie w Chinach trzy lata temu wykonano jedne z pierwszych budynków w tej technologii. Dzięki ich dokonaniom wiadomo, że drukowanie 3D domu trwa 24 godziny, a koszt metra kwadratowego wraz z wykończeniem to 900 zł. Surowiec do wydruku elementów można uzyskać z odpadów budowlanych, co znacznie obniża koszty budowy, a budynki są bardziej ekologiczne.
Jak się odbywa druk 3D domów?
Najczęściej stosowana technologia druku budynków to Contour Crafting, polegająca na szybkim nakładaniu przez drukarkę kolejnych warstw betonu, do momentu powstania dużych, gotowych elementów. Pierwszym etapem prac jest położenie szyn na placu budowy, po których porusza się drukarka 3D, wylewająca za pomocą dyszy beton, a kolejne warstwy są na siebie nakładane zgodnie z projektem komputerowym. Tak powstały budynek w stanie surowym wymaga jedynie późniejszego wykończenia. Proces druku jest zautomatyzowany, jednak wymaga pomocy ludzkiego operatora, który zajmie się instalacją wzmocnień oraz belek nad otworami na drzwi i okna.
Technologia zastosowania druku 3D w budownictwie jest na razie w fazie testowej, jednak wstępne wyniki są bardzo perspektywiczne. Początkowo wytrzymałość takich konstrukcji budziła wiele wątpliwości, lecz badania wykazały, że dom powinien wytrzymać temperatury o -40 stopni, jego trwałość oszacowano na 175 lat i ma większą odporność na trzęsienia ziemi niż zwykłe domy.
Zalety technologii
Trwałość, wytrzymałość na złe warunki pogodowe i dobra termoizolacja to jedynie początek atutów. Zalety druku 3D budynków to również krótki czas budowy, ekologiczność i niskie koszty. Skorzystanie z drukarki 3D pozwala na wygenerowanie dość dużych oszczędności – druk 3D pozwala zaoszczędzić do 60 proc. kosztów materiałów budowlanych i do 80 proc. kosztów robocizny.
Druk 3D technologią przyszłości?
Masowe zastosowanie druku 3D w budownictwie jest już bliskie, mimo że budynki powstałe z elementów 3D wymagają jeszcze wiele testów i poprawek. Jedyną wątpliwość budzi trwałość i komfort budynków. Drukowane domy pojawiły się dopiero kilka lat temu. Nikt jeszcze nie przeprowadził pełnych ekspertyz stanu technicznego takich kilkunastoletnich domów. Dlatego wiele osób podchodzi do tej technologii z dużym dystansem, czekając na pierwsze opinie po latach użytkowania. Jeśli technologia okaże się trwała, druk 3D może być dobrą alternatywą dla szybkiego budownictwa mieszkaniowego (np. mieszkań dla najemców czy schronienia dla osób dotkniętych kataklizmami), jak i taniego budownictwa domów jednorodzinnych. Wielu ekspertów dostrzega w nich sposób na rozwiązanie problemów mieszkaniowych. Przed tą technologią z pewnością otworzą się szerokie perspektywy.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy