Cuda architektoniczne

Longin Majdecki

5 kwietnia 2018 0 komentarzy

Longin Majdecki urodził się w Warszawie 4 października 1925 roku. Polski architekt krajobrazu i historyk sztuki. Absolwent Państwowej Wyższej Szkołu Ogrodniczej II stopnia na Ursynowie. Uzyskał także dyplom na Wydziale Ogrodniczym SGGW, Studium Podyplomowym Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz dyplom historyka sztuki na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Był wykładowcą na wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowym Studium Planowania i Architektury Wsi na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Prowadził zajęcia z planowania przestrzeni zielonych, projektowania ogrodów, materiałów roślinnych i form ogrodowych, kształtowania krajobrazu wiejskiego, zagadnień konserwatorskich parków i ogrodów, kształtowania krajobrazu, historii sztuki ogrodowej, ochrony i rewaloryzacji zabytkowych założeń ogrodowych, pielęgnowania i urządzania terenów zieleni i projektowania konserwatorskiego.

Pracował jednocześnie w Biurze Urbanistycznym Warszawy, a później w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego „Stolica”. Był członkiem licznych organizacji takich jak NOT i SARP, a także Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Międzynarodowej Rady Zabytków International Council of Monuments and Sites.

Od 1949 roku pracował jako architekt-ogrodnik. Do jego dzieł zalicza się wiele obiektów, m.in. Centralny Park Kultury na Powiślu, Ogród Sejmowy (z Witoldem Plapisem), projekt rekonstrukcji i rozbudowy Parku Łazienkowskiego, Parku Kazimierzowskiego w Warszawie, projekty rewaloryzacji parków Królikarnia, Arkadia, Belwederskiego, Podzamcze, Kaskada, Agrykola i ogrodów przy Zamku Królewskim w Warszawie. Jego autorstwa były także projekty rewaloryzacji zabytkowych parków w Oborach, Opinogórze, Luszynie, Słubicach, Trembkach, Sterdyni, Świdnie, Sokołowie, Żeliszewie, Lubostroniu, Osuchowie, Pułtusku, Rozalinie, Guzowie, Sannikach, Warce oraz z Anną Majdecką-Strzeżek w Ostromecku, Cieplicach-Zdroju i Kikole, Radziejowicach i Helenowie.

Projektował także cmentarze, m.in. Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie, cmentarze komunalne w Chełmie, Skierniewicach, Tomaszowie Mazowieckim, Piasecznie i w Palmirach.

Był autorem publikacji takich jak słynna „Historia Ogrodów” oraz “Rejestr Ogrodów Polskich” i wielu innych dzieł.

Jego działalność zawodowa była bardzo ceniona i wielokrotnie nagradzana. Otrzymał m.in. nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, nagrodę Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Złotą Odznakę Odbudowy Warszawy, Złotą Odznakę Honorową „Za zasługi dla Warszawy”, „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” oraz liczne odznaczenia państwowe i środowiskowe. Odznaczony został także Medalem 10-lecia Polski Ludowej.

Prof. dr hab. Longin Majdecki był jednym z najwybitniejszych znawców problematyki historycznych założeń ogrodowych, metod ich rekonstrukcji i konserwacji, a także problematyki z szeroko pojmowanej ochrony krajobrazu kulturowego. Przyczynił się do rozwoju tych dziedzin w kraju i na świecie

Zmarł 14 lipca 1997 roku w Warszawie.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Polski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *