Cuda architektoniczne

Zieleniak w Gdańsku

29 sierpnia 2019 1 komentarz

Foto: Tomasz Sienicki, Źródło: wikipedia

Zieleniak to charakterystyczny wieżowiec, który znajduje się przy ulicy Wały Piastowskie w centrum Gdańska. Jego budowa miała miejsce w latach 1965 – 1971, a zleceniodawcą był Centralny Ośrodek Konstrukcyjno-Badawczy Przemysłu Okrętowego. Dzisiaj Zieleniak jest traktowany jako symbol PRL-u.

Historia Zieleniaka

Zieleniak zaczęto wznosić w 1965 roku. Do tego wykorzystano nowoczesną, kosztowną technologię ze Szwecji. Początkowo stanęły dwa filary, które później zostały połączone piętrami. Charakterystyczną cechą Zieleniaka jest to, że powstawał on w odwrotnej kolejności, od najwyższych do najniższych pięter. Po ukończeniu budowy budynku, filary zostały przekształcone w klatki schodowe. Jest to jedyny wieżowiec w kraju, który powstawał w ten sposób.

Budynek był jednym z najwyższych wieżowców w mieście. Ma on 90 metrów wysokości i 17 kondygnacji oraz powierzchnię całkowitą 18 300 m2. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej, zielonej elewacji. W Zieleniaku wiele firm ma swoje siedziby, na samej górze mieści się z kolei restauracja z punktem widokowym.

Zieleniak – architektura i najważniejsze informacje

Jak wspomniano powyżej Zieleniak był budowany w dość charakterystyczny i niestandardowy sposób. Autorami projektu była Jasna Strzałkowska i Stanisław Tobolczyk. Wykorzystali oni technikę budowania, która była bardzo popularna u architektów modernistycznych z 60. i 70. lat, ale ze względu na liczne wady i ogólne skomplikowanie nie zyskała zbyt dużej popularności. Od początku charakterystyczny, zielony wieżowiec budził skrajne uczucia u gdańszczan. Wyróżniał się on na tle starszych budynków, jednak nie prezentował zbyt ładnie i atrakcyjnie wizualnie.

Z uwagi na sposób budowy, wieżowiec jest dość problematyczny. Oprócz głównych filarów, które powstały w pierwszej kolejności, nie ma innego miejsca na windy. Elewacja jest trudna w utrzymaniu i modernizacji, ponieważ okna są jej częścią i w razie ich wymiany, trzeba także wymienić inne elementy elewacji.

Zielonka obecnie – żywy symbol PRL-u

W 2006 roku gdańska firma architektoniczna Kozikowski Design, opracowała specjalny projekt przebudowy Zielonki. Zgodnie z nim przede wszystkim zieleń na budynku miałaby być zastąpiona innym, bardziej praktycznym i atrakcyjnym kolorem. Ponadto wewnątrz powstałyby ogrody, które nawiązywały do pierwotnej kolorystyki elewacji. Projektant zadbał również o to, aby po przebudowie Zielonka była dostosowana do wszelkich wymagań przeciwpożarowych i była przede wszystkim bezpieczna.

Obecnie w Zielonce działa kilkadziesiąt firm. Liczba ta znacznie zmalała od 1898 roku. Wielu inwestorów jest zainteresowanych zakupem terenu, na którym stoi budynek i rozbiórką wieżowca. Część mieszkańców miasta z pewnością byłaby bardzo zadowolona z tego faktu, jednak dla niektórych Zielonka to prawdziwy symbol miasta oraz wspomnienie minionej epoki. Dlatego działanie właściciela póki co ogranicza się do modernizacji wnętrza i jego utrzymania. Z czasem sytuacja może jednak ulec zmianie.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Gdańskuciekawe budynki w Polsce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Komentarze

  1. jerzy
    5 marca 2020 - 17:40

    Zależy co się komu podoba. Ogólnie nie jest zły. To co przerabiać wszystko na gotyk. Takie to były czasy i technologia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *