Cuda architektoniczne

Kreml moskiewski

4 marca 2013 1 komentarz

Kreml moskiewski to istna perełka architektury rosyjskiej i jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w tym kraju. Ta niegdysiejsza twierdza carów, późniejsza siedziba władz Związku Radzieckiego, dziś jest rezydencją prezydenta Rosji. Od wielu wieków stanowi również symbol potęgi państwa rosyjskiego.kreml

Kreml wybudowano na planie trójkąta. Jego powierzchnia wynosi 28 hektarów. Ten warowny gród na wzgórzu łączy w sobie trzy style architektoniczne:

  • bizantyjski,
  • klasycystyczny,
  • rosyjskiego baroku.

W skład Kremlu moskiewskiego wchodzą m.in.: cerkwie, zabudowania książęce oraz budynki administracyjne.

Kreml został założony przez księcia Jurija Dolgoruskiego w 1156 r. jako mała, drewniana twierdza umiejscowiona u zbiegu rzek Moskwy oraz Nieglinnej, choć pierwsze osiedla założone na tym terenie zostały utworzone już w okresie brązu. Pod koniec XV w. Iwan II sprowadził do warowni kilku znakomitych włoskich architektów i zlecił im wybudowanie nowego, okazalszego zespołu. Wzniesiono wówczas potężne mury z cegły wraz z 19 basztami, pałac, wieżę-dzwonnicę, trzy monumentalne sobory: Uspeński, koronacyjny, Archangielski – mauzoleum grobowe wielkich książąt oraz Błogowieszczeński – pałacowy, a także Komnatę Graniastą, będącą przepięknym połączeniem elementów architektury staroruskiej z renesansową.

W XVI w. Kreml stał się rezydencją wielkich książąt moskiewskich. W kolejnym stuleciu doszło do wybudowania pałacu carskiego oraz cerkwi Dwunastu Apostołów. W XVIII w. na terenie Kremla moskiewskiego postawiono arsenał i Pałac Senatu. Wiek XIX był czasem wybudowania tu Wielkiego Pałacu Kremlowskiego i zbrojowni Orużejnaja pałata, jednego z najbogatszych muzeów Rosji. Niestety w latach 30. XX w. doszło na tym terenie do aktów wandalizmu ze strony ówczesnego rosyjskiego wodza – Stalina. Z jego rozkazu na miejscu soboru Chrystusa Zbawiciela miał stanąć wieżowiec – Pałac Rad zwieńczony figurą Lenina. Wtedy także zamknięto twierdzę oraz zburzono kilka świątyń i pałaców. W dwa lata po śmierci Stalina (1955 r.) część Kremla moskiewskiego udostępniono publiczności, czyniąc z niego muzeum na wolnym powietrzu.

Jedyną współczesną budowlą na Kremlu jest Pałac Zjazdów, który wybudowano na zlecenie Chruszczowa. W latach 90. XX w. zmieniono jego nazwę na Państwowy Pałac Kremlowski, stanowiący dziś siedzibę Baletu Kremlowskiego. W 1990 r. Kreml moskiewski wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na terenie tej siedziby władz rosyjskich można znaleźć wiele zabytków, w tym np. dwa gigantyczne dzieła sztuki ludwisarskiej, czyli największy na świecie dzwon Car kołokoł powstały w 1735 r. oraz jedną z największych na świecie armatę – Car puszka (1586 r.). Ponadto zwiedzający to miejsce turyści mogą ujrzeć: Dzwonnicę Iwana Wielkiego, Pałac Patriarchy i sobór 12 apostołów, Pałac senacki, Wielki pałac kremlowski, Komnatę Graniastą, mury i baszty obronne, Cerkiew Złożenia Szat, barbakan Kutafja, arsenał.

Całość Kremla otaczają charakterystyczne mury z czerwonej cegły, które obsadzono 19 basztami początkowo zwieńczone orłami, a potem – czerwonymi gwiazdami umieszczonymi przez komunistów i widniejącymi do dziś.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Moskwieciekawe budynki w Rosji

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Komentarze

  1. Owca
    21 grudnia 2020 - 15:57

    Knia`z sie nazywal Dolgorukij, nie jaki´s Dolgoruski. Dla ulatwienia zalozyciel Moskwy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *