Cuda architektoniczne

Statua Wolności

4 marca 2013 0 komentarzy

Symbol wolności przewijający się do wielu lat w różnych dziedzinach sztuki i kultury. Pomnik szczęścia i nowej drogi życia. Tak pokrótce można opisać Statuę Wolności, która zdobi Nowy Jork i jest obowiązkowym punktem na szlaku każdego turysty. Statue of Liberty to ikona amerykańskich emigrantów, którzy w Nowym Jorku szukali lepszego życia, jej zniszczenie oznacza zawsze upadek Stanów Zjednoczonych. Statua Wolności została zbudowana w 1886 roku. Realizacja projektu zajęła dwa lata. Neoklasycystyczny obiekt zaprojektował Frédérico Auguste Bartholdi. Natomiast za samą konstrukcję odpowiadał Gustaw Eiffel, a postument – Richard Morris Hunt. Charakterystyczny posąg znajduje się na Wyspie Wolności w Nowym Jorku, tuż przy ujściu rzeki Hudson. Jest to teren National Park Sernice.

Statua to swoisty prezent od Francuzów, którzy w taki sposób chcieli uhonorować wzajemne przymierze, zawarte podczas wojny o niepodległość USA. Przekazano go w stuletnią rocznicę Deklaracji Niepodległości. Statua Wolności została wybudowana we Francji, a do Nowego Jorku trafiła w częściach. Autor rzeźby, Frédérico Auguste Bartholdi inspirował się obrazem  Eugène’a Delacroix i stworzył postać kobiety. W prawej dłoni trzyma ona pochodnię, natomiast w lewej dłoni ma tablicę z datą uzyskania niepodległości przez USA – JULY IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776). Oficjalnie odsłonięcie posągu miało miejsce 28 października 1886 roku. Dokonał tego ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Grover Cleveland. Od 1924 roku Statua Wolności uznawana jest za narodowy pomnik USA, a od a 1984 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.Statua Wolności

Wysokość samego pomnika Statuy Wolności to 46,5 m, wraz z cokołem jest to łącznie 93 m. Posąg waży 229 tony, a jego obwód wynosi 11 metrów. Statua Wolności została wykonana z stalowych i miedzianych elementów. We wnętrz znajdują się schody, którymi można dostać się do punktu widokowego. Został one jednak zamknięty na kilka lat dla turystów po zamachu terrorystycznym z 11 września. Taras widokowy w koronie statui oraz dwa inne ponownie można odwiedzać od 23 maja 2009 roku. Można z nich podziwiać przepiękną panoramę Nowego Jorku. Co roku na Liberty Island przyjeżdża ponad 3 miliony turystów. Na wyspie znajduje się restauracja oraz sklep z pamiątkami. Dostać się tam można promami, które kursują co kilkadziesiąt minut, w sezonie letnim częściej. Każdy, kto chce zwiedzić Statue of Liberty musi uzbroić się w cierpliwość i odczekać swoje w kolejce. We wnętrz posągu, ze względu na tłum, latem temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Mimo wszystko warto, bo wrażenia, jakie pozostawia Statua Wolności są wyjątkowe.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Nowym Jorkuciekawe budynki w USA

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *