Cuda architektoniczne

Wielki Mur Chiński

4 marca 2013 0 komentarzy

Niezwykła budowla, znana na całym świecie jako jedyny obiekt widziany z kosmosu. Wielki Mur Chiński ma bogatą historię i ogromne znacznie dla chińskiej ludności. Jest symbolem całego narodu i stanowi centrum najważniejszych wydarzeń zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. A 7 lipca 2007 roku został uznany jednym z siedmiu nowych cudów świata. Mur chiński rozciąga się przez ponad 8851 km, z czego 6259 km wybudowali ludzie, 2232 km to rzeki i wzgórza, a prawie 360 to rów. Jest to rozmiar całej fortyfikacji, która określa się mianem „Wielkiego Muru Chińskiego”. Budowany był on w różnych epokach i wiele elementów jest położonych w innych częściach np. przełęczy.

Mur obronny został wykonanych z ubitej ziemi oraz kamieni. Jego zadaniem było zabezpieczanie północnej części Chiny przed atakiem ludów z Wielkiego Stepu. Pierwsze zapiski na temat muru pochodzą z 656 r. p.n.e. Pierwszym z władców, który rozkazał budowę zapory ochronnej był pierwszy cesarz Chin, który panował w III wieku p.n.e. Legenda głosi, że Qin Shi Huanga poświecił życie miliona robotników, by dokończyć dzieło, a ciała poległych podczas budowy zostały wmurowane. Kolejne umocnienia powstawały przez najbliższe stulecia. Ich zasięg przekroczył tereny chińskie. Następnie powstały dwie twierdze Yumenguan i Yangguan. Wybudowano je za czasów dynastii Han.Wielki Mur Chiński

Dopiero jednak panowanie dynastii Ming przyczyniło się do wzrostu znaczenia Wielkiego Muru Chińskiego i jego rozbudowy, którą do dziś podziwiają turyści. W obawie przed najazdem ludów mongolskich wzmocniono istniejące już fortyfikacje i dobudowano kolejny ciąg murów obronnych. Ciągnęły się one od granicy z Koreą aż po pustynię Gobi. Oprócz muru budowano wówczas także nowe osady.  Mur zyskał tym samym znacznie handlowe będąc ochroną chińskiej części Jedwabnego szlaku. Jego znacznie podczas starć wojennych było dość niewielkie, ale chronił przed niewielkim oblężeniami oraz dawał czas na ostrzeżenie ludności przed najściem większej armii. System wież, które oddalone były od siebie o zaledwie 100 metrów, umożliwiał szybkie przekazywanie informacji.

Znaczenie strategiczne muru upadło wraz z końcem dynastii Ming w XVII wieku. Obecnie kilka fragmentów tej fortyfikacji dostępnych jest dla zwiedzających. Pozostałe części muru ze względu na bardzo zły stan są zabezpieczone przed turystami. Mimo to jest to miejsce szczególne w chińskiej kulturze. Co roku odbywa się tam m.in. wielki bieg maratoński. Wysokość fortyfikacji to od 5 do 10 metrów, szerokość 5-8 metrów. Szacuje się, że rocznie Wielki Mur Chiński odwiedza ponad 100 milionów osób.

 

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Azjiciekawe budynki w Chinach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *