Cuda architektoniczne

Co to jest hempcrete?

15 maja 2017 0 komentarzy

konopie

Dani Vincek/bigstockphoto.com

Hempcrete – pod tym terminem skrywa się prosty materiał budowlany. Jest to nazwa handlowa betonu konopianego, który coraz częściej stosowany jest w przemyśle budowlanym. Ze względu na swoją lekkość, wytrzymałość i ekologiczność z każdym rokiem zyskuje kolejne grono zwolenników. Okazuje się, że łodyga konopi oraz wapno, piasek i cement, czyli spoiwo, pozwalają wytworzyć doskonały beton. Wyglądem niewiele się różni od tradycyjnego betonu, a jestem nawet siedem razy bardziej wytrzymały. Wykorzystanie go do budowy domu od razu ponosi trwałość całej konstrukcji na czynniki mechaniczne oraz zewnętrzne. Natomiast szara barwa Hempcrete pozwala na łatwe modyfikacje przy tworzeniu elewacji i jej malowaniu.

Właściwości hempcrete

Cenne właściwości cieplne, akustyczne oraz izolacyjne sprawiają, że branża budowlana chętniej korzysta z tej wersji betonu. Hempcrete jest materiałem odnawialnym i silnie odpornym na działanie ognia. Ponadto jego gęstość wynosi zaledwie 15 procent gęstości standardowego betonu. Te właściwości umożliwiają wytwarzanie specjalnych cegieł, które za sprawą większej wytrzymałości przy niższym ciężarze mogą być wykorzystywane do budowy nietypowych konstrukcji. Poza tym branża budowlana nieustannie rozwija się, dlatego poszukiwane są ekologiczne i trwałe materiały, dzięki którym budowa nowych domów nie będzie negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstał beton konopiany. A cegły Hempcrete mogą być stosowane nawet jako nawóz, bo rozkładają się całkowicie naturalnie. Większość ekoproduktów kosztuje krocie, dlatego tak istotne jest, aby ich produkcja nie była droga. To właśnie cenę można uznać za największą wadę budulca, który ze względu na problematyczną produkcję i nieliczne fabrykizajmujące się jego przygotowaniem, osiąga wyższą cenę. Jednak warto podkreślić, że aktualnie nie ma bardziej ekologicznego produktu budowlanego jak beton konopny, który sprawdza się przy różnorodnych nieruchomościach użytkowych.

Połączenie wapna hydraulicznego z paździerzem konopnym tworzy niezwykle trwałą mieszankę, która doskonale zastępuje tradycyjny beton. Produkt odkryto w latach dziewięćdziesiątych, jednak ze względu na wykorzystywanie konopi indyjskich metoda wydała się za bardzo kontrowersyjna i tylko nieliczni decydowali się na jej użycie. Istnieją różne odmiany konopi, w tym konopie indyjskie, będące środkiem odurzającym. Narkotyk jest zakazany niemal na całym świecie, a za jego uprawianie grozi kara więzienie. Natomiast sama roślina posiada szereg ważnych właściwości leczniczych i przemysłowych, jednak możliwość zasadzenie plantacji konopi w celach przemysłowych wymaga uzyskania różnych pozwoleń. Skomplikowana procedura często uniemożliwia prowadzenie działalności i produkowanie tego materiału. Obecnie najwięcej betonu konopianego wytwarza się w Wielkiej Brytanii, gdzie uprawa przemysłowej odmiany konopi nie jest obwarowana różnymi przepisami. Jednak ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na ten produktów poszukiwane są nowe tereny pod uprawę.

Dodane w kategorii: Materiały w architekturze
Tagi: budownictwo ekologiczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *