Cuda architektoniczne

Dachy modułowe w budownictwie mieszkalnym

30 maja 2018 0 komentarzy

Blachodachówka modułowa jest rozwiązaniem stosowanym jako pokrycie dachowe zamiast tradycyjnych dachówek. Czym różnią się dachy modułowe i czy warto je wybrać?

Z blachodawchówką modułową konkuruje cały czas ta kupowana arkuszach, dostępna w różnych wymiarach. Arkusze są następnie dopasowywane i przycinane do wymiarów dachu przez dekarzy. Jest to więc swego rodzaju dach „na wymiar”, który sprawdza się przy prostych kształtach dachów, a także takich o dużej powierzchni. Długość jednego arkusza może wynosić nawet 8 metrów, dlatego też transport powinien być odpowiednio zorganizowany, a na placu budowy należy na ten materiał przeznaczyć wystarczającą ilość miejsca. Firmy zajmujące się sprzedażą tego materiału, z reguły oferuję również profesjonalny dowóz. Jednakże tak duża powierzchnia arkusza, zwiększa ryzyko jego uszkodzenia, np. podczas wciągania go na dach, czy podczas przycinania. Z tego powodu arkusze sprawdzają się na prostych powierzchniach dachu, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem, aby umieścić je bezpiecznie na górze.

Połączenia poszczególnych arkuszy na dachu powinny być szczelne i jak najmniej widoczne. Ma to znaczenie estetyczne, ale jest równie istotne dla właściwej ochrony przed przeciekaniem. Fachowiec potrafi odpowiednio zestawić i połączyć ze sobą poszczególne elementy pokrycia. Do przycinania blachy należy używać specjalnych narzędzi. Nie może to być na przykład szlifierka kątowa, która na skutek dużej prędkości obracającego się ostrza może spowodować miejscowe nagrzanie i zdeformowanie blachy, co zwiększa ryzyko korozji w przyszłości.

Blachodachówka modułowa to natomiast pojedynczy lub podwójny rząd dachówek, a dla zakupu odpowiedniej ilości modułów wystarczy pomiar dachu. Moduły występują w standardowych wymiarach, więc wymierzenie właściwej ilości nie stanowi problemu. Z uwagi na stosunkowo nieduże rozmiary pojedynczych modułów, nie jest konieczne transportowanie ich wyspecjalizowanym pojazdem, ani też nie potrzebują dużo miejsca na placu budowy. Przy tym rozwiązaniu przy pokrywaniu dachu, straty materiału są dużo mniejsze niż w przypadku arkuszy, których czasami nie można idealnie dociąć. Biorąc pod uwagę to, oraz fakt, że można je przetransportować na własną rękę, ogólny koszt pokrycia dachowego może być w tym przypadku mniejszy. Sam montaż jest również dużo łatwiejszy.

Jednak jedną z najważniejszych zalet dachu modułowego, jest możliwość dokupienia i uzupełnienia pojedynczego modułu, bez konieczności uzupełniania większej powierzchni pokrycia dachowego.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Elementy architektoniczne
Tagi: architektura mieszkalnadachy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *