Cuda architektoniczne

30 St Mary Axe

5 czerwca 2018 0 komentarzy

Czas przenieść się na chwilę do Londynu, który jak każdy kraj na świecie, posiada swoje perełki architektoniczne. Dzisiejszy artykuł przybliża jeden z popularniejszych budynków w Wielkiej Brytanii – 30 St Mary Axe. Ile pięter posiada? W którym roku został zbudowany? Z jakiego powodu powstał? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdują się poniżej.

HISTORIA POWSTANIA 30 ST MARY AXE

Warto zacząć od tego, że Mary Axe to przede wszystkim ważny dla Londynu symbol historyczny. Wieżowiec powstał w miejscu innego biurowca Baltic Exchange, który został zniszczony 10 kwietnia 1992 roku na skutek zamachu bombowego, przeprowadzonego przez Irlandzką Armię Republikańską. Podczas tego zamachu dokonanego przez tajną irlandzką organizację wojskową zginęły 3 osoby, a 91 zostało rannych.

Budowa 30 St Mary Axe rozpoczęła się w 2001 roku i trwała prawie 3 lata. Budynek znajduje się w City of London — w najważniejszej dzielnicy finansowej Londynu. Ciekawa jest również sama nazwa budynku, ponieważ to nie tylko określenie dla wieżowca, ale również dokładny adres ulicy, na której się mieści. Chociaż w tym przypadku nie brakuje również innych przydomków takich jak „Swiss Re” oraz „Gherkin” (czyli korniszon).

STYL ARCHITEKTONICZNY

Istnieje wiele ciekawostek związanych z wieżowcem, jednak warto podkreślić kilka najważniejszych informacji.

Po pierwsze: ECO

Obiekt zaprojektowany przez Normana Fostera jest tak zwanym budynkiem ekologicznym. Wieżowiec w swojej budowie przypina stożek, dzięki czemu:

Całkowicie wyeliminowano przeciągi na poziomie ulicy, które stanowią nieodłączny element wysokich budynków.

Wieżowiec posiada podwójną szklaną elewację, co zapewnia ochronę przez nadmiernym nagrzaniem wnętrza w lecie, jednocześnie gwarantując świetną izolację zimą.

Dzięki dobremu oświetleniu w budynku bardzo rzadko używane jest sztuczne światło.

Kolejna ciekawostka dotyczy klimatyzacji. Przestrzeń między szybami wypełniona jest spiralnym powietrzem, które zapewnia naturalną wentylację w pomieszczeniach biurowych.

Czas na liczby

Wieżowiec posiada 40 pięter oraz 180 metrów wysokości, a to sprawia, że znajduje się na liście najwyższych budynków Wielkiej Brytanii.

Do budowy wykorzystano ponad 10 000 ton stali oraz 24 tysiące metrów kwadratowych szyby.

Konstrukcja wzorowana była na zjawiskach występujących w przyrodzie, dlatego w porównaniu z innymi tradycyjnymi wieżowcami, Mary Axe ogranicza aż o 50 procent zużycie energii.

Budynek może pomieścić aż 3 500 osób, dlatego posiada 18 stref parkingowych.

Warto wspomnieć, że oprócz biur budynek posiada także restauracje, muzea oraz punkty widokowe, które stanowią najciekawszą atrakcję dla turystów. Do wieżowca bez problemu można dojechać metrem, które zatrzymuje się na stacji Aldgate lub Liverpool Street, nieopodal budowli.

30 St Mary Axe zdobył również wiele nagród, spośród których warto wyróżnić między innymi Nagrodę Stirlinga – przyznawana jest przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich. Z pewnością jest to jedna z obowiązkowych pozycji na mapie turystycznej Londynu.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Angliiciekawe budynki w Londyniewieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *