Cuda architektoniczne

Osie widokowe w mieście

21 maja 2018 0 komentarzy

Oś widokowa to pojęcie wprowadzone mocą ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Jest to wyobrażalna prosta kierująca wzrok na charakterystyczne elementy zagospodarowania terenu lub terenów.

Innymi słowy jest to linia, wzdłuż której projektuje się widoki na konkretne obiekty, wyróżniające się wielkością, wysokością, czy kształtem. Są to miejsca o dużym znaczeniu pod względem ekspozycji krajobrazu, rozciągają się z nich lokalne widoki lub dalekie panoramy, są to również obiekty o znaczeniu krajobrazowo – kulturowym.

Wyznaczanie osi widokowych ma duże znaczenie w kształtowaniu sylwetki i wyglądu miasta. Chodzi o to, aby wyglądało ono atrakcyjne oglądane z różnych miejsc. Tendencję taką widać było już w starożytnych miastach, gdzie najważniejsze, strategiczne budowle stawiano albo w centrach miast, albo w miejscach dobrze widocznych, np. na wzgórzach. We współczesnych miastach grunty położone w centrach stają się coraz cenniejsze, ale są przede wszystkim ograniczone. Z tego powodu nowe inwestycje powstają możliwie najwyższe, ponieważ popyt na mieszkania, czy lokale komercyjne w takiej lokalizacji ciągle rośnie. Jednakże nieuporządkowana przestrzeń i samowola budowlana w zakresie kondygnacji budynku, z czasem mogłaby spowodować, że miasta przeistoczą się w dżunglę wieżowców, zasłaniając tym samym obiekty ważne turystycznie, kulturowo, czy historycznie. Dlatego też niektóre miasta, np. Kraków, Gdańsk, czy Szczecin, wyznaczyły na swoich obszarach osie widokowe, które nie mogą być zabudowane. Przykładem niewłaściwego zagospodarowania przestrzeni miejskiej jest np. wrocławski Sky Tower, który znacząco góruje nad sąsiednimi zabudowaniami, zakłócając tym samym harmonię krajobrazu.

Przykładem osi widokowych może być między innymi oś w gdańskiej dzielnicy Aniołki, z której rozpościera się widok na tereny postoczniowe. Podobne miejsca znajdują się w dzielnicach Wrzeszcz i Oliwa. Punkty otwarto w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”.

W Krakowie natomiast oś widokowa obejmuje najbardziej charakterystyczne i cenne lokalizacje, tj. Stare Miasto, Wawel oraz Kazimierz.

Osie widokowe wyznaczone są w większości dużych miast, a w części z nich planuje się rewitalizację dawnych punktów widokowych, które zostały zasłonięte poprzez niewłaściwe zagospodarowanie pobliskich terenów.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura krajobrazu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *