Cuda architektoniczne

Zwolnienie z podatku za walkę z betonozą

16 lutego 2022 0 komentarzy

Ściana budynku mieszkalnego porośnięta zielonym pnączem

Betonowanie rozległych przestrzeni miejskich bez roślinności i zwierząt jest obrazem współczesnych miast. Aby przerwać masową wycinkę drzew, likwidację trawników i sprzyjać ekologii powstała podatkowa zachęta dla właścicieli domów za zazielenienie obiektu. Do programu przystępują kolejne ośrodki miejskie. Jakie korzyści można odnieść z udziału w programie?

Z myślą o ekologii

Ziemia została pozbawiona 60% gatunków roślin i zwierząt. Niedostateczna ilość drzew i zieleni tworzy przytłaczający widok dla mieszkańców, źle wpływa na ich samopoczucie i funkcjonowanie oraz pogarsza jakość powietrza i temperaturę otoczenia.

Betonoza zdominowała polski krajobraz, więc najwyższa pora zareagować i powstrzymać negatywne skutki zmian klimatycznych.

Ekologia stała się bardzo ważna kwestią dla wielu inwestorów nieruchomości. Zieleń wokół jest kojąca, daje cień w upalne dni i tłumi hałasy dobiegające z ruchu ulicznego. Roślinność usprawnia przepływ powietrza i wody oraz obniża temperaturę otoczenia.

Komu przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości?

Co roku wpływają podatki od własności dla właścicieli nieruchomości. Niektórzy z nich będą zwolnieni z tego obowiązku. Na taką ulgę mogą liczyć osoby, które decydują się na zazielenienie swoich budynków.

W przypadku większych budynków zwolnienia przysługują tylko w połowie. Z ulgi mogą skorzystać właściciele oraz przedsiębiorcy.

Jakie warunki należy spełnić?

Zazielenienie nieruchomości polega na zaaranżowaniu zielonych dachów, czyli ogrodu na dachu lub ogrodu wertykalnego, pionowego, który będzie zajmował połowę ściany obiektu. Inną propozycją jest zazielenienie fasady budynku, sadzenie odpowiednich roślin ukorzenionych w ziemi na ścianach domów i innych obiektów np. poprzez użycie bluszczu, poprowadzenie pnączy i tworzenie „zielonych ścian”, sadzenie roślin na lub przy murach.

Spełnienie powyższych warunków umożliwia zwolnienie z podatku od nieruchomości i obowiązuje na kolejny rok. Ulga nie zostanie przyznana, jeśli dana osoba zalega z płatnością innych podatków.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy zazieleniania powierzchni użytkowych lokali, znajdujące się w budynkach mieszkalnych i niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Inne korzyści z działań na rzecz ekologii

Dzięki zadbaniu o zazielenienie budynku powietrze będzie na bieżąco oczyszczane i nawilżane. Zielone elewacje budynków staną się naturalnym filtrem dla miejskich zanieczyszczeń, regulując temperaturę wewnątrz budynków, chroniąc przed upałem lub wiatrem i pochłaniając nadmiar wilgoci. Zielone dachy i ściany ochłodzą budynki, co pozwoli zaoszczędzić energię potrzebną do pracy klimatyzatorów. Mogą też służyć jako izolacja akustyczna. Samo otoczenie będzie wyglądało znacznie atrakcyjniej, a mieszkańcy będą lepiej się w nim czuć.

Wzorowe eko-miasta

W niektórych miastach na świecie pomysł zazieleniania różnych obiektów jest już realizowany od 2002 roku. W Szwajcarii zazielenienie nowych obiektów pokrytych dachem płaskim to obowiązek. W Niemczech za zielone dachy przysługują ulgi podatkowe.

W Polsce pierwszym miastem, który zdecydowało się wprowadzić tego rodzaju ulgę były Katowice. Uchwała weszła w życie w lipcu 2021 r., a bonifikata obowiązuje przez cały rok. Przez utrzymanie zieleni w dobrym stanie, zdrowej właściciel może być zwolniony z płacenia daniny, również w kolejnych latach.

Innym miastem promującym zieleń jest Kalisz. Mieszkańcy od 1 stycznia 2022 r. korzystają z ulgi. W przeciwieństwie do Katowic, w Kaliszu o zwolnienie mogą starać się tylko właściciele obiektów, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej. Gdańsk i Poznań także rozważają uczestnictwo w programie.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: budownictwo ekologiczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *