Zanieczyszczenie światłem to coraz większy problem miast
14 maja 2024 0 komentarzy
Dużym problemem Polski, ale też wielu innych krajów na świecie, są zanieczyszczenia powietrza, wynikające z nieekologicznych źródeł ogrzewania czy transportu drogowego Wprowadza się zmiany w przepisach, które mają temu przeciwdziałać. Okazuje się, że mamy również inny problem – zanieczyszczenie światłem. Co to oznacza?
Czym jest zanieczyszczenie światłem?
Zanieczyszczenie to, zwane zanieczyszczeniem świetlnym (ang. light pollution) to według naukowców coraz większe zagrożenie. Chodzi tutaj o zaburzenie nocnego środowiska naturalnego światłem emitowanym, np. oświetleniem zewnętrznym, takim jak pochodzącym z lamp ulicznych, reflektorów czy oświetlenia na placach budowy. W czym dokładnie tkwi problem? Otóż wykorzystywane w tym przypadku technologie to głównie diody LED-owe czy oświetlenie LED-owe, których światło dociera nie tylko do miejsc, które mają być oświetlone, ale również do domów prywatnych. To powoduje, że jesteśmy stale narażeni na ekspozycję na to światło. Część samorządów już dostrzegła ten problem i światła są lepiej uregulowane, ale nie wszędzie to się dzieje. Zdaniem naukowców powinny być tutaj opracowane ogólnopolskie przepisy.
Zanieczyszczenie światłem w praktyce oznacza, że zmniejsza się czystość światła naturalnego na rzecz sztucznego. Takimi zanieczyszczeniami są łuny miast czy zbytnie nagromadzenie źródeł światła.
Zanieczyszczenie światłem – raport
W 2022 roku Light Pollution Think Tank przygotowało pierwszy raport, który dotyczy tego problemu w Polsce. Oceniono, że jest on już w naszym kraju powszechny, a w 2022 roku ilość światła emitowanego w niebo była największa w historii pomiarów. Wynik był o 6% wyższy od średniej wyliczonej dla lat 2012-2021. Według ekspertów na obszarach miejskich niebo jest nawet kilka tysięcy razy jaśniejsze niż powinno być. Już 20% Polaków twierdzi, że po zmierzchu jest zbyt jasno, aby odczuć, że nastała prawdziwa noc. Skala problemu jest tak duża, że mówi się coraz więcej o konieczności wprowadzania wspomnianych regulacji w tym zakresie.
Konsekwencje zanieczyszczenia światłem
Częstym efektem tego problemu jest bezsenność, która może odbijać się na relacjach i wpływać na zdrowie. Według ekspertów długotrwałe narażenie na sztuczne światło powoduje nawet nowotwory i choroby neurologiczne. Uwagę na problem zwracają również astronomowie. Według nich zanieczyszczenia światłem utrudniają obserwowanie gwiazd czy planet.
Eksperci uważają, że do tego problemu powinniśmy podchodzić podobnie jak do oszczędzania wody czy zanieczyszczania powietrza spalinami. Należy wprowadzić przepisy, dzięki którym byłoby ono wykorzystywane wyłącznie tam, gdzie jest potrzebne, w odpowiednich momentach dnia. Nie należy go kierować w niebo, tylko na chodniki czy drogi. Ochrona powinna obejmować w szczególności tereny podmiejskie, parki, łąki czy obszary leśne. Ważną kwestią jest świadomość dobierania rozwiązań oświetleniowych. Osoby odpowiedzialne za takie decyzje powinny wiedzieć, z jakimi konsekwencjami wiąże się stawianie na poszczególne technologie.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy