Budynki z grzybni – Czesi rozwijają ciekawą technologię
10 maja 2024 0 komentarzy
Jeszcze w tym roku ma zostać ukończony pierwszy dom z grzybni. Nowoczesna technologia, dzięki której ma powstać materiał budowlany przyszłości, jest rozwijana w Czechach. Z grzybów będzie można budować domy, tworzyć ocieplenie, a nawet konstruować meble.
Badania nad grzybnią, czyli plechą stanowiącą ciało grzybów są prowadzone w Czechach od kilku miesięcy. Naukowcy uważali, że może ona z powodzeniem zastąpić styropian. Po okresie zakończonych sukcesem testów laboratoryjnych obecnie prowadzone są prace nad wdrożeniem nowej technologii na szerszą skalę w ramach projektu SAMOROST.
Prosto i ekologicznie
Innowacyjny materiał nie będzie stanowił konstrukcji nośnej budynku. Ta ma być wykonana z elementów drewnianych. Odpowiednio przygotowana grzybnia uzupełniona innymi naturalnymi materiałami, w tym drewnem, będzie wykorzystywana do wykonania izolacji ścian zewnętrznych, dachów i podłóg. Ponieważ jest ona doskonałym izolatorem, za jej pomocą zostaną wyeliminowane wszelkie mostki termiczne. Testy wykazały, że grzybnia będzie również doskonałym izolatorem akustycznym.
Za pomocą powstającej obecnie technologii będą mogły być realizowane różne projekty domów. Twórcy technologii zakładają, że budynki SAMOROST będą mogły mieć nieograniczoną liczbę wariantów. Dobór wielkości domu, układu pomieszczeń, ich przeznaczenia oraz wyposażenia będzie zależeć jedynie od indywidualnych potrzeb i preferencji osób, które będą chciały w nim zamieszkać.
Koncepcja energooszczędnego domu wykonanego w całości z naturalnych surowców doskonale wpisuje się w obecne standardy budownictwa ekologicznego. Domy wykonane z grzybni będą mogły mieć różne zastosowanie. Od luksusowych obiektów glampingowych i sezonowych domów rekreacyjnych, przez małe domy dla singli lub seniorów po całoroczne domy składające się z wielu pomieszczeń, w których będą mogły zamieszkać całe rodziny.
Pierwszy dom jeszcze w tym roku
Pierwszy dom zrealizowany w ramach projektu SAMOROST ma być dość tradycyjny, o ile można tak powiedzieć o budynku, który kształtem będzie przypominać grzyby parasolowe. Będzie się składał z dwóch „grzybków”, czyli pomieszczeń przeznaczonych na kuchnię z częścią wypoczynkową oraz osobnej sypialni.
Oba pomieszczenia będą w pełni wyposażone. W kuchni ma się znaleźć lodówka i kuchenka gazowa połączona ze zlewem. Woda ma być dostarczana ze zbiornika umieszczonego pod blatem kuchennym. W pomieszczeniu znajdzie się też przestrzeń robocza, funkcjonalne półki i szafki oraz wydzielona część na jadalnię.
W drugim „grzybku” znajdzie się duże łóżko zintegrowane z szafkami do przechowywania ubrań. Oba pomieszczenia będą oświetlone energooszczędnymi źródłami światła, a dodatkowe oświetlenie słoneczne zapewnią duże przeszklenia w ścianach i na sufitach. Domek będzie też wyposażony w ogrzewanie elektryczne. Energia ma być w tym przypadku dostarczana z akumulatorów.
Elementy wyposażenia domu oraz dekoracje mają być również częściowo wykonane z grzybni. Testowy dom, który ma zaprezentować możliwości zastosowania nowej technologii, ma być gotowy do końca 2024 roku.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Materiały w architekturze