Cuda architektoniczne

Na czym polega dekarbonizacja budownictwa?

4 czerwca 2024 0 komentarzy

Ograniczanie emisji CO2 to temat, który często wraca w debacie publicznej. Ekologia staje się coraz ważniejsza w różnych gałęziach gospodarki i dotyczy to również branży budowlanej. Nowe podejście do projektów budowlanych jest konieczne, ponieważ w naszym kraju są one odpowiedzialne za niemal 40% zanieczyszczeń oddawanych do atmosfery (więcej dowiesz się tutaj – “Obciążenia ekologiczne generowane przez budownictwo mieszkaniowe”). Jednym z nadrzędnych celów Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nie uda się to bez szeroko pojętej dekarbonizacji budownictwa. Czym jest ten proces?

Dekarbonizacja czyli co?

Słowo dekarbonizacja może kojarzyć się z węglem i słusznie. Proces ten zakłada bowiem, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane, tak by zminimalizować emisję gazów cieplarnianych w tym CO2. W praktyce oznacza to głębsze zmiany niż tylko ograniczenie zużycia energii w czasie prac budowlanych. Przed wyzwaniami dotyczącymi tworzenia bardziej ekologicznego budownictwa stoją deweloperzy, inwestorzy indywidualni oraz zarządcy istniejącej już zabudowy. Zeroemisyjne rozwiązania oznaczają nową erę dla budownictwa.

Do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych do atmosfery ma być zredukowana o 55% w porównaniu z wynikami z 1990. UE stawia sobie za cel, że do 2050 Europa osiągnie zerową emisję gazów cieplarnianych netto. To jedno z najważniejszych postanowień tak zwanego porozumienia paryskiego. Dla szerszego kontekstu warto przypomnieć, że państwa wspólnoty są trzecim co do wielkości emiterem zanieczyszczeń zaraz po Chinach i USA.

Przed branżą duże zmiany

Branża budowlana jest głównym i największym polem do zmian, jeśli UE ma przejść transformację, do jakiej dąży. Dekarbonizacja zakłada zmianę podejścia do produkcji i zużycia materiałów budowlanych oraz etapu projektowego i realizacji budowy. Dziś OZE to niezwykle rzadko spotykane źródło energii na placu budowy, aby cała branża była bardziej eko sytuacja ta musi się zmienić.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ocenia, że do roku 2050 na całym świecie powierzchnia użytkowa budynków zwiększy się o około 75%. Jeśli dodamy do tego istniejącą zabudowę, widać jak duże wyzwanie stoi przed inicjatorami dekarbonizacji budownictwa. Jakość energetyczna nieruchomości ma coraz większe znaczenie w ustawodawstwie państw członkowskich i dotyczy to również Polski. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek głębszej transformacji.

W wypracowywaniu bardziej ekologicznych rozwiązań w różnych gałęziach gospodarki najważniejsza jest świadomość. Rzetelne kampanie edukacyjne propagujące dostępne od ręki rozwiązania powinny trafiać zarówno do producentów materiałów budowlanych, jak i architektów czy wykonawców. Na każdym szczeblu inwestycji można wprowadzać nowe technologie, które w znaczący sposób pomogą ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. W tym kontekście szerzenie wiedzy o tym, że ekobudowa nie musi być droższa i bardziej skomplikowana od tradycyjnej technologii to jeden ważniejszych etapów wprowadzania zmian.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: budownictwo ekologiczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *